reklamı kapat

POPÜLER

Uber

Sürücüsüz Uber’in yaptığı ölümlü kazanın videosu yayımlandı [İzle]

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, geçtiğimi gün sürücüsüz test aracıyla ölümlü bir kazaya karıştı. İşte bu kazanın nasıl olduğuna hakkında araç içi kamera görüntüleri ortaya çıktı.

Kısaca hatırlamak gerekirse Uber‘in test ettiği sürücüsüz otomobillerden bir tanesi geçtiğimiz günlerde Arizona Tempe’de Elaine Herzberg isimli kadına çarptı. Bu kaza sonrasında 49 yaşındaki kadın kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sürücüsüz bir otomobilin karıştığı ilk ölümcül kaza olarak tarihe geçen bu olayın görüntüleri de ortaya çıktı. Aşağıda izleyebileceğiniz video, Volvo marka sürücüsüz otomobil içerisindeki kameradan geliyor. Videoda Elaine Herzberg‘in elinde bisikletiyle yola fırladığı görülüyor. Otomobil normal yolunda ve hızında giderken bir anda karanlığın içerisinden çıkan kadın, aldığı darbe ile ölümcül bir zarar görüyor.

Burada ilk bakışta yaya geçidi olmayan bir yoldan karşıya geçmeye çalıştığı için kadın suçlu görünüyor. Ancak otonom otomobil sistemlerinde gelişmiş radar ve lazer sistemleri bulunuyor. O sistemlerin kadını algılamamış olması gerçekten çok ilginç görünüyor. Olay saniyelik olmasına rağmen LiDAR ve RADAR sistemleri yüzlerce metre ötesini rahatlıkla görebiliyor. Yerel polis tarafından verilen bilgiye göre kaza 64 km/s hızda medya geliyor. Kaza öncesinde yavaşlamadığı belirtilen sürücüsüz otomobilin kadını nasıl algılamadığı oldukça şaşırtıyor. Herhangi bir beklenmedik duruma karşı araçta bulunan Rafael Vasquez‘in de videoya bakıldığı zaman olaya müdahale edecek hiçbir şansı yokmuş gibi duruyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Olayda Uber suçlu bulunmuyor

Volvo’nun özel modifiye edilmiş otomobilleriyle çok uzun süredir gerçek yol şartlarında testler yapan şirket, ilk incelemelerde suçlu bulunmuyor. Ancak olayın araştırması halen devam ediyor.

Video