reklamı kapat

POPÜLER

Uber
Uber
Uber
Uber

Uber’in bir kişinin ölümüyle sonuçlanan sürücüsüz otomobil kazasından şaşırtan yeni detaylar

Uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, geçtiğimiz ay sürücüsüz test aracıyla ölümlü bir kazaya karıştı. Bunun üzerine yapılan derinleme araştırmadan ise şaşırtan bazı detaylar ortaya çıktı.

Yeni açıklamadan önce olayı biraz hatırlamakta fayda var. Uber‘in test ettiği sürücüsüz otomobillerden bir tanesi geçtiğimiz ay Arizona Tempe’de elinde bisikletle yoldan karşıya geçen Elaine Herzberg isimli kadına çarptı. Bu kaza sonrasında ağır yaralanan 49 yaşındaki kadın, kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sürücüsüz bir otomobilin karıştığı ilk ölümcül kaza olarak tarihe geçen bu olay, Amerika Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) tarafından detaylıca inceledi. Elde ettiği detayları paylaşan NTSB, ilginç sonuçlar ortaya koyuyor. Buna göre kazanın olduğu gece hayatını kaybeden Elaine Herzberg, siyah bir kıyafet giyiyordu. Yanında gittiği bisikleti üzerinde de bir yansıtma bulunmayan kadın, sokak aydınlatmasının olmadığı bir yerden karşıya geçmeye çalıştı. Kadını çarpmadan 6 saniye önce algılayan ancak yukarıdaki nedenlerden dolayı “bilinmeyen obje” olarak algılayan sürücüsüz araç, 1.3 saniye kala bisikleti belirleyerek acil fren manevrası yapılması gerektiğini bildirdi. Ancak bu da sistem tarafından “düzensiz davranışı azaltma sistemi” nedeniyle aktif edilmedi. Tüm bunlar birleştiği zaman da kanında marijuana ve metamfetamin bulunan kadın ciddi bir darbe alarak hayatını kaybetti.

Hatırlarsınız aracın içerisindeki sürücü de kaza sırasında yola bakmıyordu. Bu arada NTSB ilginç bir detayı daha ortaya çıkarttı. Kazada kullanılan sürücüsüz otomobil 2017 Volvo XC90 modeliydi. Peki fabrikadan birçok kaza önleme sistemiyle çıkan bu otomobil, otonom sistem haricinde neden Elaine Herzberg‘i algılamadı? Söylendiği kadarıyla Uber‘in otonom sistemi devreye girdiği zaman Volvo’nun güvenlik sistemleri devre dışı kalıyordu. Sadece manuel kullanımda aktif olan sistemler, maalesef kaza öncesinde de kapalıydı. O sistemler açık olsa belki bu kaza hiç gerçekleşmeyecekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uber kaza sonrasında Arizona denemelerini sona erdirdi

Daha önce sürücüsüz otomobilin yayayı fark ettiği ancak onu başka bir obje olarak algılayıp (Yolda uçan bir plastik poşet vb. gibi) işlem yapmadığı söylenmişti. Sürücüsüz otomobillerin buna benzer “karar mekanizmalarına” ve sistemlere sahip olduğu belirtiliyor. Kaza sonrasında dediğimiz gibi Arizona denemelerini bitiren şirket, süreçten genel olarak çıkış yapmıyor. NTSB halen bir suçlu belirlemediği için süreç aktif olarak devam ediyor.

İlgili Video

Kaza anında çekilen video