reklamı kapat

POPÜLER

Uber sürücüsüz otomobil kaza

Uber’in sürücüsüz otomobili ölümlü kazaya karıştı

Son dönemde Türkiye gündeminden de düşmeyen uygulama tabanlı ulaşım şirketi Uber, kısa süre önce kötü bir haberle gündeme geldi. Uzun süredir kendi sürücüsüz otomobillerini test eden firma, bu testler sırasında ölümcül bir kaza yaşadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen habere göre Uber‘in test ettiği sürücüsüz otomobillerden bir tanesi Arizona Tempe’de kadın yayaya çarptı. Yaya geçidinin dışında hareket ettiği söylenen kadın, bu kaza sonrasında maalesef hayatını kaybetti. Sürücüsüz bir otomobilin karıştığı ilk ölümcül kazaya imza atan şirket, bunun ardından hemen tüm sürücüsüz test sürecini durdurma kararı aldı. Yerel polis raporlarına göre kaza sırasında direksiyonun arkasında bir kişi oturuyordu ancak sürücüsüz mod aktif olarak kontroldeydi. Kazada kimin suçlu olduğu hakkında henüz açıklanmış bir detay bulunmazken, ülkede sürücüsüz otomobil dünyası için kötü bir gün başlamış oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Uber sürücüsüz otomobil kaza

Uber, sürücüsüz otomobil testlerini uzun süredir yapıyor

Volvo’nun özel modifiye edilmiş otomobilleriyle çok uzun süredir gerçek yol şartlarında testler yapan şirket, süreçte en tecrübeli isimler arasında yer alıyor. Süreci şimdilik geçişi olarak durduran firma, yasal soruşturmaların başlatıldığını belirtiyor. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi ise Twitter üzerinden kaza kurbanının ailesine başsağlığı diledi. Bu durumun yaşanmış olması elbette otonom araçların tarih olacağı anlamına gelmiyor. Şimdiye kadar görüldüğü üzere otonom otomobiller bizden daha güvenli yol alıyor.

İlgili Video

Şirket uçan otonom taksiler de geliştiriyor