reklamı kapat

POPÜLER

Google Waymo

Google’ın sürücüsüz otomobil modeli kötü bir kazaya karıştı [Video]

Google‘ın sürücüsüz araçlar için kurduğu alt şirketi Waymo, sürücüsüz otomobilleriyle geleceği gerçek kılıyor. Ancak bugün firma kötü bir haberle gündemde bulunuyor.

Geliştirdiği otonom aracını yıllardır gerçek yol şartlarında test eten Google, Waymo ile alanın öncüleri arasında yer alıyor. Chrysler Pacifica üzerine kurulmuş sürücüsüz otomobilleriyle artık yolcu taşıyan firma, maalesef bugün kötü bir kazayla gündeme geldi. Arizona’da meydana gelen bu kazada neyse ki kimse hayatını kaybetmedi. Olay için bir açıklama yapan şirket, hemen ardından aşağıda izleyebileceğiniz videoyu yayımladı. Videoda açıkça görüldüğü üzere yolun diğer tarafından gelen bir araç kontrolünü kaybediyor ve orta bölümü aşarak Waymo’nun sürücüsüz otomobiline çarpıyor. Kaza sırasında otonom olarak yol aldığı ve güvenlik için bir gözetmene sahip olduğu belirtilen aracın, süreçte hiçbir suçu bulunmuyor. Darbe ile sağlam zarar alan araç, şanssız bir ana denk gelmiş gibi görünüyor. Söylendiği kadarıyla iki sürücünün de hafif yaraları bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google Waymo

Uber’in ölümle sonuçlanan kazası hafızalardan çıkmıyor

Uber‘in test ettiği sürücüsüz otomobillerden bir tanesi geçtiğimiz aylarda Arizona Tempe’de Elaine Herzberg isimli kadına çarpmıştı. Bisikletiyle seyir halinde olduğu söylenen 49 yaşındaki kadın, bu kaza sonrasında maalesef kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti. Sürücüsüz bir otomobilin karıştığı ilk ölümcül kazaya imza atan şirket, bunun ardından hemen tüm sürücüsüz test sürecini durdurma kararı aldı. Yerel polis tarafından verilen bilgiye göreyse kaza 64 km/s hızda medya geldi. İlginç olarak kaza öncesinde yavaşlamadığı belirtilen sürücüsüz otomobil, 44 yaşındaki Rafael Vasquez’in gözetiminde yol alıyordu.

Video