reklamı kapat

POPÜLER

Uber Sürücüsüz otomobil
Uber Sürücüsüz otomobil
Uber Sürücüsüz otomobil
Uber Sürücüsüz otomobil
Uber Sürücüsüz otomobil

Sürücüsüz otomobil modelleri yayalarla nasıl konuşacak?

Günümüzde birçok firma otonom yani sürücüsüz otomobil modelleri geliştiriyor. Şu an insanlı tasarlanan bu araçların ilerleyen yıllarda Seviye 5 otonom seviyesine gelmesi bekleniyor. Yani insanı tamamen ortadan kaldıracak araçlar, çevresiyle yani yayalarla nasıl iletişim kuracak? İşte bunun cevabını Uber bulmuş gibi görünüyor.

Kendi sürücüsüz otomobil modellerini geliştiren Uber, bu geleceğin araçları için kısa süre önce aldığı ilginç patentler ile gündeme geldi. Şirket sürücüsüz otomobillerin yayalarla olan iletişimini görsel ve sesli hale getirmek istiyor. Bu açıdan otomobilin dışarısına yayalara (Yol verdim geçebilirsin) bildirim yapacak ekranlar yerleştirmek isteyen firma, buna sesi de dahil ediyor. Patent çizimlerinde aracın sesli olarak yayalarla konuşabileceği görülüyor. Özellikle içerisinde insan olmadan gidebilen Seviye 5 otonom araçlar için güzel görünen sistem, bir de projektör barındırıyor. Şirketin bu projektör ile yayalara geçmesi için yaya şeridi çizeceği gösteriliyor. Ön cam yerleştirilecek HUD ekranıyla işaret dilini de devreye almak istediği görülen Uber, diğer otomobilleri de unutmuyor. Otonom aracın örneğin şerit değiştirmeden önce diğer sürücülere sinyal harici birçok bildirim yapması amaçlanıyor. Bu da trafik güvenliği için büyük önem arz ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Uber Sürücüsüz otomobil
Uber Sürücüsüz otomobil

Uber, sürücüsüz otomobil güvenliği için iyi bir çalışma içerisinde

Geçtiğimiz aylarda tamamen sürücüsüz otomobillerin yola çıkış hakkında da konuşan Elon Musk, hatırlarsınız “Düzenleyiciler tam sürücüsüz araçlara izin vermek için insan kapasitesinin üzerinde bir farka ihtiyaç duyabilirler. Onlar insana oranla yüzde 50 daha güvenli, yüzde 100 daha güvenli, yüzde 1000 daha güvenli otonom sistemler isteyebilirler. Bilmiyorum. Ancak onların da bildiğinden emin değilim.” açıklamasını yapıyor. Yani şu an bu alan oldukça belirsiz görünüyor ancak şimdi planlanan güvenlik önemleri gelecek için büyük önem arz ediyor.

İlgili Video

Şirket sürücüsüz uçan taksiler de geliştiriyor