reklamı kapat

POPÜLER

Toyota Uber yatırımı

Toyota’nın 500 milyon dolarlık Uber yatırımı

Toyota‘nın sürücüsüz otomobil çalışmaları yeni bir iş birliğini doğurdu. Firma, sürücüsüz otomobil çalışmaları için Uber‘e 500 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Otomobil devlerinin sürücüsüz otomobil alanındaki çalışmaları hızla devam ederken, Toyota’dan da Uber’in değerini katlayan bir atılım geldi. Wall Street Journal‘ın haberine göre, otomobil üreticisi Uber’e 500 milyon dolarlık bir yatırım yapıyor. İki firmanın anlaşmasına göre, Uber ve Toyota sürücüsüz otomobil geliştirme konusunda güçlerini birleştirecek. Söz konusu iş birliği ise Uber’in geçtiğimiz temmuz ayında sürücüsüz otomobillerini yeniden yollara sürmesinin takibinde geldi. Hatırlarsanız Uber mart ayında hayli sıkıntılı zamanlar geçirmişti. Çünkü firmanın sürücüsüz otomobili 49 yaşında bir kadına çarpmış ve kaza ölümle sonuçlanmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Toyota ve Uber geçmişi

Toyota’nın Uber konusundaki yatırımı ise bir ilk değil. 2016 yılında da bir stratejik ortaklık duyurulmuş ve Uber sürücülerinin Toyota’dan araç kiralayabileceği ve ödemeleri Uber sürücüsü olarak elde ettikleri gelirler üzerinden yapılabileceği bir sistem üzerine anlaşılmıştı. Sürücüsüz otomobil teknolojileri konusunda atılımlarını hızlandıran Toyota’nın bu yatırımı ise Uber’in değerini yeniden 72 milyar dolara çıkarmış durumda. Uber’in Volvo ile de bir iş birliğinin bulunduğunu da hatırlatalım. Volvo’nun SUV’lerini sürücüsüz otomobil teknolojileri için kullanan firma yeni anlaşma ile beraber nasıl bir yol izleyecek zamanla göreceğiz.