reklamı kapat

POPÜLER

toyota

Gelecek için el ele; Toyota ve UBER’den dev iş birliği

Dünyaca ünlü yeni nesil taşımacık şirketi UBER, dev bir iş birliğine gidiyor. Toyota ile büyük bir yatırım anlaşması yapan firma, sevenlerini çalışacakları konu ile de mutlu etti.

Son yıllarda gerek Türkiye’de gerek dünya genelinde çok konuşulan taşımacılık şirketi UBER, yatırımcı çekmeye devam ediyor. Şirket sadece taşımacılık alanında değil, otonom araç teknolojileri hakkında da büyük bir araştırma içerisinde. Bu gelişmeleri yakından takip eden 3 büyük firma UBER’e yatırım yapma kararı aldı. Toyota, Softbank ve Denso 1 milyar dolarlık yatırım ile UBER’in kasasını doldurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre bu para “Advanced Technologies Group” adındaki bir departmana aktarılacak. Böylece otonom otomobil teknolojileri üzerine araştırma ve geliştirme yapılan bölüm için büyük bir finansal destek sağlanmış olunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapılan yatırımın büyük bir kısmı Toyota ve Denso’dan yapıldı. Ancak Japon otomobil üreticisi Toyota, bununla da yetinmeyip fazladan 300 milyon dolar daha ortaya koymayı planlıyor. UBER’den yapılan açıklamada ise şirketin taşımacılık sektöründeki lider konumunun korunmasına yardımcı bir yatırım değerlendirmesi yapıldı.

Açıklaması ile şaşırtmıştı

Açıklamada şirketin UBER kısaltmasıyla New York Menkul Kıymetler Borsası’nda yerini alacağı söylenmişti. Metinde şirketin son üç yıl içerisinde ciddi anlamda büyüdüğü fakat bununla beraber yaşanan olumsuz gelişmeler ve yeni rakiplerin piyasaya girmelerinin söz konusu büyümeyi kısıtladığı belirtildi. Geçen yıl operasyonlara 3,03 milyar dolar harcayan şirket, gelecekte operasyonel giderlerinin oldukça artabileceğini ve kar elde edemeyebileceği uyarısını yaptı. Metinde bir diğer ilginç veri ise kullanıcı sayıları hakkında verildi. Uber’in 2018’de toplam 91 milyon aktif kullanıcısı olduğu ve bu rakamın 2017ye göre yüzde 33,8 artmasına rağmen 2016’ya göre ise yüzde 51 düştüğü belirtildi.

İlginizi çekebilir

Sürücüsüz Uber’in ölümlü kazası