reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Hyundai

Dev otonom atağı; Hyundai hedefi büyük tutuyor

Güney Kore menşei üretici Hyundai, hükümet desteği ile beraber 2025 yılına kadar sürücüsüz bir araç üretmek konusundaki hedeflerini açıkladı.

Advertisement

Otonom teknolojilere yatırımlarını artıran otomotiv şirketleri çalışmalarının karşılığını yavaş yavaş almaya başladı. Yatırımlarına onlarca yıl önce başlayan üreticiler otonom teknolojiler konusunda büyük yol aldı. Ancak Hyundai gibi bazı firmalar oyunun dışında kaldı demek yanlış olmaz. Artan satış grafiklerine rağmen gelecek yatırımları da markalar için hayati önem taşıyor. Hyundai bu durumu fark etmiş olacak ki sürücüsüz bir araç üretmek için kolları sıvadı. Otonom araç teknolojilerine toplamda 35 milyar dolar yatırım yapacağını açıklayan şirket, yatırımın otonom teknolojiler dışında elektrikli araçlar ve sürüş paylaşımı gibi başlıkları da içereceğini duyurdu. Yapılacak bu dev yatırım konusunda ilgi çeken bir diğer haber ise projenin devlet tarafından desteklenecek olması. Güney Koreli yetkililer otonom araçların 2030 yılında otomobil satışlarının yarısını oluşturabileceğini öngörüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai geleceği kuruyor

Konu ile ilgili Güney Kore Sanayi Bakanlığı yetkilisi yabancı basına bazı açıklamalar da yapmış. Buna göre Güney Kore’nin 2021-2027 yılları arasında otonom araç teknolojilerine neredeyse 12 milyar dolar harcayacağı söylenmiş. Yetkili aynı zamanda Hyundai’den beklentilerin büyük olduğunu, gerek filolar gerek ise halk için ileri seviye otonom araçlar üretilmesini istediklerini iletmiş. Biraz önce bahsettiğimiz gibi Hyundai bu konuda biraz geride kaldı. Piyasada bulunan güçlü rakipler ile başa çıkılması şu an için mümkün görünmüyor. Hyundai ve Güney Kore hükümetinin hedeflerinin doğruluğunu bize zaman gösterecek. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Hyundai’nin en özel çalışmalarından drift bus