reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Ioniq 5

Hyundai Ioniq 5 Robotaxi; ailenin yenisi otonom geleceğe adım atıyor

Hyundai, otonom araç geleceğiyle ilgili, Motional ile çok önemli bir ortaklığa giderecek Ioniq 5 ile sürece dahil oluyor.

Hyundai Motor Grubu, sürücüsüz araç teknolojilerinde dünya lideri olan Motional şirketiyle ortak projeler geliştirmeye başladı. Kısa süre önce yollara çıkmaya başlayan elektrikli Ioniq 5 bu projede tercih edilerek şehir içi ulaşımlarda sürücüsüz olarak kullanılacak. Her iki dünya devinin ortak projesi olan Hyundai Ioniq 5 Robotaxi, SAE seviye 4 bir araç olarak dikkat çekerken aynı zamanda elektrifikasyon ve otonom arasında bir denge kuruyor. Aynı zamanda şirketin gelişimi için de önemli bir kilometre taşı olan 5 Robotaxi modeli, gövdesine yerleştirilen 30’dan fazla sensör aracılığıyla tamamen kendi kendine hareket edebiliyor. Araçta kombine radarlar, ön ve arka kameralar ile birlikte trafikteki yayaları, objeleri ve diğer araçları tespit eden özel bir sistem bulunuyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Ioniq 5 bu proje için uyumlu altyapıya sahip

Hyundai’nin tam 45 yıl önce piyasaya sunduğu ilk modeli PONY’den ilham alınarak tasarlanan IONIQ 5, otomotiv sektöründe mobiliteye bambaşka bir soluk getirmeyi başardı. Geliştirdiği teknolojiler ve Ar-Ge alanındaki ciddi yatırımlarıyla otomotiv dünyasının öncülerinden biri olan Hyundai, EV modellerde farkındalık yaratmak için geçtiğimiz yıl IONIQ adıyla bir alt marka yaratmıştı. Hyundai’nin elektrikli modeller için özel olarak geliştirdiği E-GMP platformu, Robotaxi’nin sistemleri için de son derece uyumlu bir alt yapıyla geliyr. IONIQ 5’in bu projede tercih edilmesinin bir diğer sebebi ise hem oldukça geniş bir iç mekana hem de uzun bir menzile sahip olması. IONIQ 5 Robotaxi, 7-12 Eylül tarihleri arasında Münih’te düzenlenecek IAA Uluslararası Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR