reklamı kapat

POPÜLER

Apple Hyundai

Hyundai ve Apple arasında elektrikli otomobil için imza atılıyor

Otomobil devi Hyundai ve teknoloji devi Apple arasında elektrikli otomobil için çalışmalar çok ama çok yakında başlıyor.

Apple, geçtiğimiz yıllarda kendi otomobil modelini geliştiriyor haberleriyle gündemde büyük ses getirdi. Daha sonra firmanın bir otomobil üretmediği, başka firmalara satmak adına bir sürücüsüz otomobil sistemi geliştirdiği aktarıldı. Geçtiğimiz haftalarda ise Reuters, Apple’ın otonom sürüş özelliklerine sahip gerçek bir elektrikli otomobil modeli üzerinde çalıştığını ve bunu 2024 yılında üretmeye başlayacağını aktardı. 2024 yılında gelecek aracın “yeni” bir pil tasarımı / altyapısı kullanacağı söylenmiş, bunun masrafı azaltarak menzili artırdığı ve boyut konusunda avantaj getirdiği belirtilmişti.

Kısa süre önce ise araç için Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak bilgisi gündemde büyük ses getirdi. Bu konuda yeni bilgiler veren kaynaklara göre iki dev isim mart ayında araç için ortak çalışma imzalarını atıyor. Aktarıldığı kadarıyla Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli ABD’de yer alan Kia fabrikasında (Kia’nın sahibi Hyundai) üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak.

Burada Hyundai ile Apple’ın otomobil üretimi için ABD merkezli ortak bir tesis kurma ihtimali de bulunuyor. İlk planlara göre bu tesiste yıllık 400 bin araç üretimi hedefleniyor ancak bu orta fabrika detayı henüz tam olarak detaylandırılmıyor. “Beta” olarak geçen ilk Apple aracın ise 2022’de hazır olacağı yönünde bilgiler geliyor.

Apple ve Hyundai imzalı ilk araç için kısa süre önce başka bilgiler de çıkmıştı

Bloomberg’den sağlam kaynak Mark Gurman’a göre araç henüz çok ama çok erken seviyede yer alıyor. Apple araç üzerinde çalışıyor ancak çıkış için en az daha 5 ila 7 yıl arasında bir zaman bulunuyor. Projeyi halen hem otonom bir elektrikli otomobil hem de başka firmalara satmak adına otonom kontrol sistemi etrafında geliştirdiği dile getirilenler arasında olan Apple, ilk model için otomobil konusunda çok tecrübeli birçok isim ile çalışıyor. Hatta Gurman burada proje ekibinin başındaki 11 önemli ismi net şekilde paylaşıyor. Bu isimlerin şu an pandemi nedeniyle evden çalıştığı dahi verilen bilgiler arasında dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracının sürücülerin fiziksel etkileşimine olabilecek en az seviyede ihtiyaç duymasını isteyen yani seviye 5 otonom hedefleyen teknoloji devi, Apple Car için bu bağlamda geleceğin kokpit tasarımlarını da geliştiriyor. Firma hepsine ek olarak otonom sürüş için yapay zeka odaklı özel otomobil işlemcisi de tasarlıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli