reklamı kapat

POPÜLER

apple elektrikli otomobil

Apple elektrikli otomobil konusunda önemli bir adım daha atmış

Teknoloji devi Apple, bugün bir kez daha otomobil projesiyle gündemde yer alıyor. Firma bu konuda önemli görüşmeler gerçekleştirmiş.

Geçtiğimiz hafta Apple imzalı ilk otomobil için Hyundai ile bir ortaklık kurulacak bilgisi gündemde büyük ses getirmişti. Söylendiği kadarıyla iki dev isim mart ayında araç için ortak çalışma imzalarını atıyor. Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli ABD’de yer alan Kia fabrikasında (Kia’nın sahibi Hyundai) üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak. Burada Hyundai ile Apple’ın otomobil üretimi için ABD merkezli ortak bir tesis kurma ihtimali de bulunuyor. “Beta” olarak geçen ilk Apple aracın ise 2022’de hazır olacağı söylenirken, Apple’ın 2020’nin hemen başında elektrikli otomobil konusunda çalışan Canoo ile görüşme yaptığı da ortaya çıkmış durumda. Canoo’nun ürettiği modüler elektrikli araç platformunun Apple’ın dikkatini çektiği ancak daha sonra tarafların anlaşamadığı aktarılıyor. Burada Apple’ın satın alma yanında yatırım planı yaptığı da söyleniyor. Canoo hatırlarsınız en son aşağıda detaylandırdığımız elektrikli aracı ile ses getirmişti:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple imzalı elektrikli otomobil için başka detaylar da geldi

Bloomberg’den sağlam kaynak Mark Gurman’a göre araç henüz çok ama çok erken seviyede yer alıyor. Apple araç üzerinde çalışıyor ancak çıkış için en az daha 5 ila 7 yıl arasında bir zaman bulunuyor. Projeyi halen hem otonom bir elektrikli otomobil hem de başka firmalara satmak adına otonom kontrol sistemi etrafında geliştirdiği dile getirilenler arasında olan Apple, ilk model için otomobil konusunda çok tecrübeli birçok isim ile çalışıyor. Hatta Gurman burada proje ekibinin başındaki 11 önemli ismi net şekilde paylaşıyor. Bu isimlerin şu an pandemi nedeniyle evden çalıştığı dahi verilen bilgiler arasında dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Aracının sürücülerin fiziksel etkileşimine olabilecek en az seviyede ihtiyaç duymasını isteyen yani seviye 5 otonom hedefleyen teknoloji devi, Apple Car için bu bağlamda geleceğin kokpit tasarımlarını da geliştiriyor. Firma hepsine ek olarak otonom sürüş için yapay zeka odaklı özel otomobil işlemcisi de tasarlıyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli