reklamı kapat

POPÜLER

Apple Car

Apple otomobil projesi için ortaya çıkan son planlar

Apple, bugün bir kez daha olası adıyla Apple Car otomobil projesi ile gündemde. Firmanın yeni dönem için planları sürüyor.

Apple Car elektrikli otomobil modeli geçtiğimiz ay Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak haberiyle gündemde büyük ses getirmişti. İki dev isim mart ayında araç için ortak çalışma imzalarını atacak dahi denilmişti. Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli ABD Georgia’da yer alan Kia fabrikasında üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak bilgisi de söylenenler arasında yer alıyordu. Daha sonra Hyundai ve Kia kapısı kapandı. Çünkü bu durum Hyundai içerisinde çok hoş karşılanmamıştı.

Son bilgilere göre Apple da bu durumun farkına vardı. Son durumda Apple’ın olası ilk otomobil modeli Foxconn ya da Magna gibi üretici firmalar tarafında yollara çıkarılacak. Yani firmanın aracına büyük bir hali hazırda kendi otomobillerini satan bir otomobil devi hayat vermeyecek. Apple, aracın kilit sistemlerini ve tasarımını hazırlayacak, üretim ise iPhone’larda da olduğu gibi başka bir firma tarafından yapılacak. Bu durum elbette ekonomik olarak çok mantıklı duruyor. Çünkü Apple’ın kendi üretim hatlarını kurması çok da olası durmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car için bazı teknik detaylar da daha önce ortaya çıkmıştı

Bildiğimiz kadarıyla pazara çıkacak ilk araç, gücünü Apple A12 Bionic temelli “C1” isimli bir işlemciden alacak. Otomobillere özelleştirilen bu işlemcinin aracın tüm kilit özelliklerine güç vereceği belirtiliyor. Araç için yapay zeka sistemleri ve göz takibi sistemine de güç sağlayacak C1 işlemci, bu açıdan çok önemli görünüyor. Samsung ya da TSMC tarafından üretilecek açıklaması yapılan Apple C1, 7 nm üretim sürecinden çıkarılacak bilgisi de veriliyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli