reklamı kapat

POPÜLER

Apple

Apple Car otomobil için bir kez daha gündem olan Kia detayı

Apple, bugün bir kez daha Apple Car otomobil projesi ile gündemde. Bu sefer araç için Kia detayı yeniden ses getiriyor. İşte bilinmesi gerekenler;

Apple Car elektrikli otomobil modeli geçtiğimiz hafta Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak haberiyle gündemde büyük ses getirdi. Kaynaklara göre iki dev isim mart ayında araç için ortak çalışma imzalarını atıyor. Aktarıldığı kadarıyla Apple’ın ilk sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli ABD Georgia’da yer alan Kia fabrikasında üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak. Bu bilgi bir kez daha gündemde yer alıyor ve böylece Hyundai’nin sahibi olduğu Kia fabrikasının üretim sürecinde yer alacağı hemen hemen kesinleşmiş oluyor.

Bildiğimiz kadarıyla pazara çıkacak ilk araç, gücünü Apple A12 Bionic temelli “C1” isimli bir işlemciden alacak. Otomobillere özelleştirilen bu işlemcinin aracın tüm kilit özelliklerine güç vereceği belirtiliyor. Araç için yapay zeka sistemleri ve göz takibi sistemine de güç sağlayacak C1 işlemci, bu açıdan çok önemli görünüyor. Samsung ya da TSMC tarafından üretilecek açıklaması yapılan Apple C1, 7 nm üretim sürecinden çıkarılacak bilgisi de veriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple Car büyük merak uyandırıyor

“Beta” olarak geçen ilk Apple aracın 2022’de hazır olacağı yönünde bilgiler geliyor ancak bu bilgi de henüz kesin değil. Geçtiğimiz yıllarda eline Tesla’yı satın alma şansı geçen ancak bunu yapmayan Apple, kendi elektrikli otomobiliyle pazarda büyük ses getirebilir. Aynı şekilde ilk aracın büyük bir başarısızlık olma ihtimali de bulunuyor. Ancak altyapısal açıdan Hyundai’nin ve Kia’nın tecrübesi birçok sorunu Apple için otomatik olarak çözecektir.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli