reklamı kapat

POPÜLER

Apple elektrikli otomobil

Apple elektrikli otomobil odağında çıkan Japon üretici detayı

Apple, bugün bir kez daha elektrikli otomobil modeli hakkında gündeme geldi. Firma birden fazla dev isimle görüşme yapıyor.

Apple’ın ilk elektrikli otomobil modeli için Apple ile Hyundai arasında bir ortaklık kurulacak haberi biliyorsunuz sürekli olarak gündemde. Apple’ın tamamen sürücüsüz yol alabilecek elektrikli otomobil modeli, sağlam birden fazla kaynağa göre ABD’de yer alan Kia fabrikasında üretilecek ve 2024 itibarıyla 100 bin kadar araç hattan inmiş olacak. Merak uyandıran araç için en son eski Porsche şase tasarım uzmanı Manfred Harrer’ı bünyesine kattığı ve Kia’ya 3.6 milyar dolarlık hatırı sayılır bir yatırım yapacağı aktarılan Apple, son detaylara göre araç için Japonya merkezli en az altı farklı otomobil şirketiyle de çalışıyor. Firmanın bu şirketler ile tedarik konusunda görüştüğü gelen bilgiler arasında yer alıyor. Ancak bu firmaların kim olduğu henüz açıklanmıyor. Süreç hakkında Honda, Mazda ya da Nissan gibi isimlerden henüz bir açıklama gelmiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple elektrikli otomobil için ünlü analist de konuşmuştu

Bugün Apple analisti Ming-chi Kuo da araç hakkında bir açıklama yaptı ve ilk aracın Hyundai’nin elektrikli E-GMP platformu üzerine kurulacağını söyledi. E-GMP platformu kağıt üzerinde 500 km üzerinde menzil getiriyor ve yüzde 80 doluluğa 18 dakikada ulaşabiliyor. Apple’ın böyle hazır bir altyapı alması gerçekten çok mantıklı görünüyor. Bu arada E-GMP platformunu Hyundai de kendi araçlarında kullanacak. Bu arada Apple’ın araç konusunda GM ve PSA ile de görüşmeler içerisinde olduğu aktarılıyor.

Not: Görsel temsilidir.

İlginizi Çekebilir

Firmanın en yeni kablosuz kulaklık modeli