reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Uzaydan internet hizmeti SpaceX Starlink için güncel abone sayısı açıklandı

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için kalkışlara devam ediyor. Aynı zamanda beta kullanıcıları da artıyor.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Daha dün 60 adet Starlink uydusunu daha alçak dünya yörüngesine sorunsuz olarak çıkaran şirket, bunlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısıyla 1.000’i geçmiş durumda. Firmanın  hedefi ise daha önce de aktardığımız gibi 42 bin uydu gibi çok yüksek bir seviyede yer alıyor. Peki Starlik şu an kullanılabiliyor mu? Bunun cevabı ABD, İngiltere ve Kanada için evet. Son gelen bilgilere göreyse servisin beta abone sayısı 10 bin rakamını geride bıraktı. Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı aktarılıyor. Yine söylendiği kadarıyla servis şu an 31 ms altında gecikme ile görev yapıyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıdaki anten sistemine sahip olması gerekiyor. Daha önce duyduğumuz kadarıyla bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

SpaceX Starlink projesi gelecek için önemli bir seçenek olacak

Bu konuda başka firmalar da çalışıyor. Bunlar arasındaki en büyük isim ise Amazon. Ancak bu büyük uydu sistemlerinin alçak dünya yörüngesini inanılmaz oranda doldurması üzerinden bazı şikayetler de gelmiyor değil. Alçak dünya yörüngesinde şu an binlerce eski uydu ve mutlak toplanması gereken çöp de bulunuyor. Bunlar arasına bir de yüzlerce Starlink uydusu dahil oluyor.

İlginizi Çekebilir

Hidrolik aktarma ile fark yaratan elektrikli bisiklet