reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

SpaceX, Starlink için aldığı toplam sipariş sayısını açıkladı

Elon Musk‘ın özel uzay şirketi SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için aldığı sipariş sayısını ciddi şekilde artırmış durumda.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Bu sayede yörüngedeki aktif uydu sayısı 1.500’e ulaşmış durumda.

Servisi şimdi gündeme getiren ise 500 bin sipariş sayısına ulaşılmış ve hatta bunun geçilmiş olması oldu. Starlink için Türkiye’den de sipariş verenler oldu.

Şimdilik bu 500 bin kişinin kaçı servise ulaşabilecek belli değil. Örneğin Türkiye kapsama alanına tam olarak ne zaman alınacak bilinmiyor.

SpaceX, kapsama alanını artırmak adına uydu sayısını ciddi şekilde artırmayı hedefliyor. Ancak bu ciddi şekilde zaman alacak gibi görünüyor.

Bundan önce servisin beta abone sayısı 10 bin rakamını geride bırakmıştı. Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan serviste (Beta olarak kullananlar var) kişilere 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızları sunuluyor.

31 ms altında gecikme ile görev yapan Starlink bağlantısı için kişilerin 499 dolarlık bir harcama yapması da gerekiyor. Bu paranın içinde yukarıdaki anten yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi gelecek için önemli bir seçenek olacak

Bu konuda başka firmalar da çalışıyor. Bunlar arasındaki en büyük isim ise Amazon. Bu arada büyük uydu sistemlerinin alçak dünya yörüngesini inanılmaz oranda doldurması bazı şikayetler de oluşturuyor.

Alçak dünya yörüngesinde şu an binlerce eski uydu ve mutlaka toplanması gereken çöp bulunuyor. Bunlar arasına bir de yüzlerce Starlink uydusu dahil oluyor.

NASA ve SpaceX’in kalkışlar konusunda kaza önleme özelinde ortaklık kurduğu da biliniyor.

İlginizi Çekebilir

Hidrolik aktarma ile fark yaratan elektrikli bisiklet