reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Uzaydan internet SpaceX Starlink için global kapsam tarihi açıklandı

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için başarılı kalkışlara devam ediyor ve bu sayede global kapsam yakında yer alıyor.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan bu kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e kadar ulaşmış durumda.

En son uçaklar içerisinde de kullanılacağı aktarılan sistem, yapılan son açıklamalara göre eylül ayında global olarak hemen her yeri kapsama alanına alacak.

Türkiye’den de kullanmak için ön sipariş yapanların olduğu uzaydan internet hizmeti, 2022 itibarıyla çok daha fazla gündeme gelecek gibi görünüyor.

Sürekli olarak daha iyi hale getirilen sistem, ileride çok daha büyük hale gelecek. Yani global kapsam elde edildikten sonra işler bitmeyecek. Firmanın alçak dünya yörüngesine ilk aşamada tam 12 bin uydu koyma hedefi bulunuyor.

Bu 12 bin uydu için gerekli izinleri alan firma, her Falcon 9 kalkışında 60 adet Starlink uydusunu yörüngeye çıkarıyor. Bu açıdan hedeflere ulaşılması için daha çok kalkışa ve zamana ihtiyaç bulunuyor.

Bu kadar çok uyduya hem yüksek hız hem de kapasite için ihtiyaç bulunuyor. SpaceX’in sistemden şimdi kadar 500 binden fazla kullanım siparişi aldığı biliniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için mevcut rakamlar nasıl?

Servis şu an destekli birçok yerde beta olarak kullanılabiliyor. Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı aktarılıyor.

Yine söylendiği kadarıyla servis şu an 31 ms altında gecikme ile görev yapıyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıdaki anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı