reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Elon Musk, uzaydan internet Starlink için önemli açıklamalar yaptı

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için başarılı kalkışlara devam ediyor ve bu sayede önemli gelecek adımları atılıyor.

SpaceX, biliyorsunuz Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan bu kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e kadar ulaşmış durumda.

Sistem en son eylül ayında global olarak hemen her yeri kapsama alanına alacak açıklaması ile gündeme gelmişti. Şimdi ise Mobile World Congress (MWC) kapsamında Elon Musk konuştu.

Burada bir konferansa uzaktan erişim ile katılan Musk, dünyanın hemen hemen bütün bölümlerine ağustos itibarıyla internet vermeyi hedeflediklerini açıkladı.

SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk ayrıca, Starlink kullanıcı sayısının önümüzdeki 12 ay içerisinde 500 bini geçeceğini de belirtti.

Türkiye’den de kullanmak için ön sipariş yapanların olduğu uzaydan internet hizmeti, bu hep söylediğimiz gibi 2022 itibarıyla çok daha fazla gündeme gelecek gibi görünüyor.

Musk’ın açıklamasına göre sistem şu an 12 farklı ülkede çalışıyor ve 69 binden fazla aktif kullanıcı bulunuyor.

Hepsine ek olarak Musk’a göre projenin toplam maliyeti ise 20 – 30 milyar dolara ulaşacak. Yatırım bittikten sonra Musk’ın hedefi ise projeden yıllık 30 milyar dolar ciro çıkarmak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için mevcut rakamlara tekrar bakarsak

Servis şu an destekli birçok yerde beta olarak kullanılabiliyor. Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ve 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı aktarılıyor.

Yine söylendiği kadarıyla servis şu an 31 ms altında gecikme ile görev yapıyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıdaki anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı