reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Uzaydan internet SpaceX Starlink için önemli bir kilometre taşı geride kaldı

SpaceX, kurulan uzaydan internet projesi Starlink için başarılı kalkışlar yanında yeni aboneler ile de büyümeyi sürdürüyor.

SpaceX, yukarıda da dediğimiz gibi Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e ulaşmış durumda.

Servis için en son SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk bir açıklama yapmış, Starlink kullanıcı sayısının önümüzdeki 12 ay içerisinde 500 bini geçeceğini belirtmişti.

Musk’ın geçtiğimiz ay yaptığı bu açıklaması ile sistemin 12 farklı ülkede çalıştığı ve 69 binden fazla aktif kullanıcısının bulunduğu ortaya çıkmıştı. Bugün bir açıklama daha yapan Elon Musk, servisin kullanıcı sayısının tam 100 bini geride bıraktığı duyurdu. Yani Starlink için önemli bir kilometre taşı geride kaldı.

Bu arada sistem için ilk yapılan açıklamalarda eylül ayında global olarak hemen her yer kapsama alanına alınacak denilmişti. Elon Musk’a göre servis şu an aşağıda bayraklarını gördüğünüz ülkelerde hizmet veriyor:

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

 

SpaceX Starlink projesi için mevcut hızlar ne durumda?

Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ile 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı ve servisin şu an 31 ms altında gecikme ile görev yaptığı biliniyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıda gördüğünüz anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı