reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Starlink uzaydan internet

Uzaydan internet SpaceX Starlink beta sürecinden çıkıyor

Uzaydan internet projesi SpaceX Starlink için başarılı kalkışlar sürüyor. Bunun etkisiyle servis yakında beta sürecinden çıkıyor.

SpaceX, Falcon 9 rokete yüklediği Starlink uydularını alçak dünya yörüngesine göndermeye devam ediyor. Sürekli yapılan kalkışlarla beraber yörüngedeki operasyonel Starlink uydu sayısı 1.800‘e ulaşmış durumda.

Starlink için en son SpaceX ve Tesla CEO’su Elon Musk bir açıklama yapmış, servisin kullanıcı sayısının tam 100 bini geride bıraktığı duyurmuştu. Eylül ayı bitmeden global olarak hemen her yer kapsama alma hedefinin merkezinde olan sistem, yine Musk’ın açıklamasına göre ekim ayında beta sürecinden çıkıyor.

Servisin beta sürecinden çıkacak olması önemli çünkü bundan sonra daha fazla kullanıcı Starlink ile internet erişimi elde etmeye başlayacak. Servis tam sürüme geçince yüksek ihtimalle Elon Musk ve SpaceX’in Starlink odaklı reklamları ve tanıtımları da artacak.

Starlink’i Türkiye’de de bekleyen, hatta depozito ödeyen kişiler bulunuyor ve servisin Türkiye’de kullanıma sunulması için 2021 sonuna işaret ediliyor. Ancak SpaceX’in hizmeti Türkiye’de sunma konusunda mutlaka yasal izin alması gerekiyor. Bu konunun nasıl sonuçlanacağı ise şimdiden büyük merak konusu.

Elon Musk’ın Türkiye ile bağlantıları iyi ancak uzaydan internet konusunda yönetimden bir izin çıkmayabilir. Uzaydan internet izni için Türkiye’de çok ciddi gereksinimler de konulabilir ve SpaceX tarafı bunları kabul etmeyebilir.

Hepsine ek olarak tüm izinler sağlandıktan sonra alınacak potansiyel iletişim vergisi gibi maliyetler de Starlink’i Türkiye’de çok ama çok pahalı hale getirebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Starlink projesi için mevcut hızlar ne durumda?

Aylık 99 dolarlık fiyatı bulunan beta sürecine giren kişilerin şu an 100 Mbps download ile 20 Mbps upload hızlarına ulaştığı ve servisin şu an 31 ms altında gecikme ile görev yaptığı biliniyor. Starlink bağlantısı için kişilerin yukarıda gördüğünüz anten sistemine sahip olması gerekiyor. Bu donanım 499 dolarlık bir masraf çıkarıyor.

İlginizi Çekebilir

Xbox tarafından gelen yeni oyuncu kulaklığı