reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Inspiration4

SpaceX Inspiration4 göreviyle uzaya giden dört sivil başarıyla geriye döndü [İzle]

SpaceX, Inspiration4 göreviyle uzaya ilk defa sivil çıkardı ve bu kişileri sorunsuz olarak geriye getirmeyi başardı. İşte detaylar;

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyan ve bu konuda kendisi için bir ilke imza atan SpaceX, toplam dört kişilik Inspiration4 isimli göreviyle gerçekten tarih yazdı.

Bu görevde biliyorsunuz Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya adımlarını attı. Dünyanın etrafında üç kez dönen ekip, bize göre sabah saatlerinde Dünya’ya geri döndü ve sorunsuz bir iniş yaptı.

İniş tam olarak Dragon kapsülün bünyesindeki paraşütler kullanılarak deniz üstüne yapıldı ve süreç sayfanın altında izleyebileceğiniz videoda gözler önüne serildi.

Dragon kapsülün “Cupola” adı verilen uç kısmındaki camdan bölüm üzerinden inanılmaz bir Dünya manzarasına sahip olan ekip, milyonlarca kişinin hayalini gerçek anlamda yaşadı ve daha önce de söylediğimiz gibi herkesi fazlasıyla kıskandırdı.

SpaceX tarafından yapılan açıklamaya göre Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor şu an iyi durumdalar. Süreçte “bizim için harika bir yolculuktu” diyen Jared Isaacman, bu tarihi görev için “daha yeni başlıyoruz” ibaresini de kullandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Inspiration4 görevi için özel bir Netflix içeriği de var

Görevin giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını kapsayacak Netflix imzalı bir “Countdown: Inspiration4 Mission To Space” belgeseli başladı. Türkçe olarak Geri Sayım: Inspiration4 Uzay Görevi isimli belgeselin detayları burada yer alıyor. Şimdilik görev öncesi kısımlar karşımızda yer alıyor.

İlgili Video (İniş 1:12:20 civarında)