reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX, Inspiration4

SpaceX Inspiration4 görevi ile uzaya giden dört sivilden ilk fotoğraflar geldi

SpaceX, Inspiration4 göreviyle uzaya ilk defa sivil çıkardı. İşte bu kişilerden yer çekimsiz ortamda çekilen ilk fotoğraflar geldi.

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyan ve bu konuda kendisi için bir ilke imza atan SpaceX, toplam dört kişilik Inspiration4 isimli göreviyle gerçekten tarih yazdı.

Bu görevde Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya adımlarını attı. SpaceX’ten gelen yukarıdaki fotoğraflar ise ekibin yer çekimsiz ortamdaki ilk hallerini gözler önüne serdi.

Dragon kapsülün “Cupola” adı verilen uç kısmındaki camdan bölüm üzerinden inanılmaz bir Dünya manzarasına sahip olan ekip, milyonlarca kişinin hayalini gerçek anlamda yaşıyor ve herkesi fazlasıyla kıskandırıyor.

SpaceX tarafından yapılan açıklamaya göre Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor, toplam üç kez dünyanın etrafında dönecekler ve daha sonra geriye gelecekler.

İniş tam olarak Dragon kapsülün bünyesinde paraşütler kullanılarak yapılacak. Sadece temastan hemen önce çarpmayı hafifletmek adına güçlü bir ateşleme yapılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Inspiration4 görevi için özel bir Netflix içeriği geliyor

Görev her zaman olduğu gibi YouTube üzerinden canlı olarak yayımlandı. Aynı zamanda görevin giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını kapsayacak Netflix imzalı bir “Countdown: Inspiration4 Mission To Space” belgeseli de yolda bulunuyor. Türkçe olarak Geri Sayım: Inspiration4 Uzay Görevi isimli belgeselin detayları burada yer alıyor.

İlgili Video