reklamı kapat

POPÜLER

spacex Inspiration4

İlk kez uzaya sivil taşınacak SpaceX görevi hakkında tüm bilinenler

SpaceX, uzaya önümüzdeki dönemde ilk defa sivil çıkaracak. Bu önemli görev için birçok detay ortaya çıkmış durumda. İşte bilinmesi gerekenler;

Uzaya ilk defa astronot değil sivil taşıyacak ve bu konuda kendisi için bir ilke imza atacak SpaceX, toplam dört kişilik Inspiration4 isimli görevi için önemli çalışmalar içerisinde bulunuyor. Peki bu görev hakkında neler biliniyor? Gelin bunlara sorular ve cevaplar üzerinden bakalım:

SpaceX, Inspiration4 görevi ile uzaya sivil götüren ilk firma mı olacak?

Bunun cevabı hayır. Biliyorsunuz kısa süre önce Virgin Galactic ve Blue Origin firmaları iki önemli kalkış ile uzaya sivil götürdüler. Hatta bu görevlerde şirketlerin CEO’ları da aktif olarak yer aldı.

SpaceX uzaya tam olarak kimleri götürecek?

Bu görevde Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor uzaya gidecek. Görevdeki en önemli isim milyarder Jared Isaacman konumunda. Bu tarihi görevi mümkün kılan esas isim olan Isaacman, yanına gerçekten dikkat çeken isimler seçti.

Inspiration4 görevinde yer alan 29 yaşındaki Hayley Arceneaux, uzaya çıkan en genç ABD vatandaşı olacak. Diğer isimlerden Chris Sembroski‘nin 41 yaşında bir emekli pilot ve aktif Lockheed Martin çalışanı olduğu aktarılıyor. Dr. Sian Proctor ise 51 yaşında bir pilot girişimci ve eğitimci olarak tanıtılıyor.

Görev tam olarak ne zaman yapılacak?

Yeni ortaya çıktığı kadarıyla şirket bu görevi tam olarak 15 Eylül tarihinde yapmak istiyor. Ancak bunun yüzde 100 kesin olmadığını belirtelim. Hava şartları ya da teknik bir sorun görevin ertelenmesine neden olabilir.

Inspiration4 görevi nasıl takip edilecek?

Görev her zaman olduğu gibi YouTube üzerinden canlı yayımlanacak. Aynı zamanda görevin giriş, gelişme ve sonuç kısımlarını kapsayacak Netflix imzalı bir “Countdown: Inspiration4 Mission To Space” belgeseli de yayımlanacak.

Inspiration4 görevi için ilginç detaylar var mı?

Evet var. Örneğin bunların en yakında ortaya çıkanlarından birisi tuvalet ile alakalı. Söylendiği kadarıyla dört sivil şimdiye kadar görülmüş en özel manzaraya sahip tuvalete sahip olacaklar. Falcon 9 roket ile uzaya gönderilecek Crew Dragon’un üstünde kubbe şeklinde camdan bir bölüm yer alıyor.

Gelen bilgiye göre aracın tuvaleti de tam da burada yer alıyor. Bu sayede araçtaki dört kişi de tuvaletlerini nefes kesici bir manzaraya karşı yapabilecekler. Bu 360 derece görüş açısına sahip tuvalet, elbette uzaya gidecek dört sivile de unutmayacakları bir tuvalet deneyimi sunacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX görevi ne kadar sürecek?

Yine son ortaya çıkanlara göre Jared Isaacman, Hayley Arceneaux, Chris Sembroski ve Dr. Sian Proctor, toplam üç kez dünyanın etrafında dönecekler. Yani bu dört kişi Virgin Galactic ve Blue Origin görevlerine oranla çok daha uzun süre yer çekimsiz ortam / gerçek uzay deneyimi yaşayacak.

SpaceX görevi tam olarak nasıl yapılacak?

Şirket konuklarını aslında Blue Origin ile benzer bir şekilde uzaya çıkaracak. Merakla beklenen kalkışta kendisini fazlasıyla ispatlamış Falcon 9 roket modeli kullanılacak. Uzaya çıkarılacak kişiler ise Falcon 9’un önünde yer alan Crew Dragon kapsülü içerisinde bulunacak.

Görev sonrasında hem Crew Dragon hem de Falcon 9 dikey olarak geriye dönerek iniş yapacak. Crew Dragon’un dönüşü de Crew Capsule 2.0 gibi paraşütler ile olacak ve inişte son saniye ateşlemesi ile konuklara zarar vermeden yumuşak bir iniş yapılacak. Falcon 9’ün inişi ise New Shepard gibi kendi motorlarıyla yapılacak.

İlginizi Çekebilir

Kısa süre önce önemli bir başarı elde eden uçan otomobil