reklamı kapat

POPÜLER

Zoom

Zoom cezaya çarptırıldı; yurt dışında kullanıcılarına para ödeyecek

Koronavirüs nedeniyle dünya genelinde milyonlarca insan evden çalışmaya başladı. İşte bu dönemde en çok kullanılan servis Zoom oldu.

Ancak Zoom bugün genel olarak güzel bir haberle gündemde değil. Kişilerin grup halinde görüntülü görüşme yapmasına imkan tanıyan servis halen milyonlar tarafından aktif olarak kullanılıyor.

Son dönemde çok fazla gündeme gelmeyen platform, ilk çıktığında ciddi sorunlar ve soru işaretleri ile karşı karşıya kalmıştı. Hatırlarsınız uygulamanın ilk olarak iOS sürümüyle kullanıcı bilgilerini Facebook’a sızdırdığı ortaya çıkmıştı. Daha sonra firma bunu değiştirmek adına uygulamayı güncellemek zorunda kalmıştı.

Daha sonra Zoom’da uçtan uca güvenlik sunuluyor denilmesine rağmen sunulmadığı bulunmuştu. Bu gerçekten çok ama çok ciddi bir sorundu. Burada hem kullanıcılara yanlış bilgilendirme yapılmış hem de güvenlik risk oluşturulmuştu.

Ayrıca Zoom’un bazı kullanıcı bilgilerini hatta fotoğraflarını kişi yönetim sistemi nedeniyle kasıtlı olmasa da başkalarına sızdırdığı ortaya çıkmıştı. Şirket ayrıca servisi geliştirmek adına birçok veriyi (IP adresi, işletim sistemi vb.) topladığını da kabul etmişti. Bu da tepki çeken detaylar arasında yer almıştı.

Ayrıca Zoom tarafından kullanılan ID sisteminin de basit olmasıyla bir güvenlik riski oluşturduğu ve görüşmelere izinsiz girişlerin önünü açtığı aktarılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Zoom geçtiğimiz dönemde uçtan uca şifreleme ve verileri başka firmalara vermek konusunda dava edildi

İşte bu davada sonuç çıktı. Kullanıcılara uçtan uca güvenlik sunuluyor denilmesine rağmen sunulmadığı ve verileri habersiz başkalarıyla paylaşıldığı için firma 85 milyon dolarlık bir cezaya çarptırıldı.

Daha doğrusu suçunu kabul ederek anlaşmaya giden Zoom, aktarıldığı kadarıyla ABD’deki bazı kullanıcılara 15 ya da 25 dolarlık bir ceza ödemesi yapacak. Bu ödeme 30 Mart 2016 ve 30 Temmuz 2021 arasındaki kullanıcıları kapsayacak.

Bu rakamlar kullanıcı özelinde elbette çok yüksek değil. Ancak burada esas önemli kısım firmanın gelecek için önemli değişikliler yapmayı kabul etmesi. Firma artık net olarak güvenliği daha iyi hale getirecek, gizliliği ve kullanıcıları verilerini koruyacak. Bunlara dikkat edilmediği taktirde ise çok daha ağır cezalar gelecek.

İlginizi Çekebilir

OnePlus’ın arkası renk değiştirebilen modeli