reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation VR 2

Sony güncel PlayStation rakamlarını verdi; iddialı PS5 VR detayları çıktı

Sony, bugün bir kez daha PlayStation odaklı haberler ile gündemde yer alıyor. Her iki haber de olumlu ve dikkat çekmeyi başarıyor.

Sony geçtiğimiz hafta şimdiye kadar 10 milyon adet PlayStation 5 satıldığını açıklamıştı. Firmanın son çeyrek sonuçlarında ise bunun 10.1 milyon seviyesine ulaştığı ortaya çıktı.

Sony’nin toplam PS4 satışı ise 116.5 milyon adete ulaşmış durumda. Ciddi şekilde stok sorunu yaşayan PS5 yüzünden halen ciddi oranda PS4 satılıyor. Bunda konsolun yurt dışında iyice ucuzlamasının etkisi bulunuyor. Aynı zamanda konsol için gerçekten inanılmaz özel oyunlar bulunuyor ve bunlar şaşırtıcı derece iyi grafiklere sahipler.

Son açıklamaya göre oyun satışlarının yüzde 71’i dijitale kayan Sony, PSN Plus üye sayısını da 46.3 milyon seviyesine ulaştırmış durumda. Ayrıca PlayStation Network’un aylık aktif kullanıcı sayısı 104 milyonu görmüş. Bunlar da dikkat çeken detaylar olarak ses getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 için geliştirilen VR başlık da bir kez daha gündemde

PS5 özel VR başlık için bazı henüz sızdırılmamış teknik detaylar gördüklerini belirten oyun dünyasının teknik otoritelerinden Digital Foundry ekibi, bu özelliklerden çok etkilendiklerini aktarıyor. Burada detay verilmiyor ancak görülenler oldukça iyi duruyor.

Peki biz yeni VR başlık için neler biliyoruz? Aslında elimizdeki bilgiler de oldukça etkileyici. Buna göre konsola tek bir kablo üzerinden bağlanacak yani kablosuz olmayacak. UploadVR sitesine göreyse üründe toplam 4000 x 2040 piksel gibi yüksek bir çözünürlük olacak. Burada her göze 2000 x 2040 piksel çözünürlük denk gelecek.

Karşılaştırmak adına ilk PlayStation VR başlığında her göze 960 x 1080 piksel çözünürlük geliyordu. Buradaki artış elbette güzel görünüyor ve kişilerin çok net bir VR deneyimi elde edeceğini gösteriyor.

Bünyesinde takan kişi için göz takibi özelliği olacak bilgisi de verilen PlayStation 5 özel VR başlığı, burada akılcı bir sistem kullanacak. “Foveated rendering” tekniğiyle sistem sadece kişilerin baktıkları yeri işleyerek net hale getirecek. Geri kalan kısımlar ise bulanık yapılacak. Böylelikle hem işlem yükü azalacak hem de gerçekçilik artacak.

Bu altyapı sayesinde kişilerin VR kullanımda yaşadığı mide bulantısı vb. gibi sorunlar da büyük ölçüde ortada kalkacak. Bu arada PS5 VR başlık, kameralarıyla kendi başına ortam konumlandırması da yapabilecek.

İlginizi Çekebilir

Boston Dynamics’ten güldüren dans videosu