reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 4 PlayStation 5

Sony’den büyük PlayStation 4 başarısı

Sony, PlayStation 5 için çalışmalarını sürdürürken, PlayStation 4 de satmaya devam ediyor. Konsol ile önemli bir başarı daha elde edildi.

Sony PlayStation 4, uzun süredir hayatımızda bulunuyor. Sony’nin açıkladığı son rakamlara göre konsoldan temmuz ve eylül ayları arasında 2.8 milyon adet satılmış. Bu rakam ile konsolun toplam satış rakamı 103 milyona ulaşmış durumda. Ulaşılan satış adetiyle orijinal PlayStation’ı ve Nintendo Wii‘yi geride bırakan PS4, böylelikle tüm zamanların en çok satan ikinci oyun konsolu oluyor. 103 milyona rağmen PS4 tam 155 milyon kadar satan PlayStation 2’nin halen oldukça gerisinde yer alıyor. Bu rekoru PS4’ün ya da yeni çıkacak PS5’in kırması pek mümkün olacak gibi durmuyor. Burada 101 milyon satan Nintendo Wii’nin de gerçekten büyük bir başarısı bulunuyor. Bu arada satışların iyi gitmesine rağmen Sony’nin son çeyrekte oyun gelirleri geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 17, kar oranı ise yüzde 28 azalmış durumda. Burada artışın ancak PlayStation 5 sonrasında ve 2021 ikinci çeyrekte görülebileceği aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 4 kadar çok satma potansiyeli taşıyan PlayStation 5 için kısa bir özet geçersek

2020 sonunda satışa sunulacak yeni nesil oyun konsolu gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. Yüksek hızlı SSD depolama birimi ile konsolun oyunları çok ama çok daha seri yükleyeceği de sürekli olarak tekrarlana detaylarda arasında. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor. PlayStation 5’in 450-500 dolar arasında çıkacağı da sızanlar arasında yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceğin fiziksel konsollar yer almıyor