reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 öncesi önemli PlayStation 4 başarısı

PlayStation 5 öncesi beklenen büyük PlayStation 4 başarısı

Sony, yeni nesil PlayStation 5 için çalışmalarını sürdürürken PlayStation 4 modelinden beklenen büyük bir satış başarısı geldi.

Sony PlayStation 4 için geçtiğimiz aylarda bir açıklama yapılmış ve konsolun toplam satış rakamı 110 milyon üniteye oldukça yaklaştı denilmişti. O açıklamada Sony’nin toplam 108 milyon adet PlayStation 4 satışı yaptığı aktarılmıştı. Şimdi ise beklenen açıklama geldi. Firmaya göre PS4 ile 110 milyon global satış rakamı geride kaldı. Bu gerçekten önemli görünüyor ancak PS4 halen firmanın en popüler konsolu olmaktan çok uzakta yer alıyor. 103 milyon ulaştığı zaman orijinal PlayStation’ı ve Nintendo Wii’yi geride bırakan PS4, halen tüm zamanların en çok satan ikinci oyun konsolu konumunda yer alıyor. Yeni ulaşılan 110 milyona rağmen PS4, tam 155 milyon kadar satan PlayStation 2’nin ise halen oldukça gerisinde yer almayı sürdürüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 4’ün yerini alacak PlayStation 5 için kısa bir özet geçersek

Konsol artık biliyorsunuz gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getiriyor, 8K seviyesine de çıkış yapabiliyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında yer alan konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceğinde fiziksel konsollar yer almıyor