reklamı kapat

POPÜLER

spaceX crew dragon ıss

SpaceX’ten ISS’e Crew Dragon kenetleme simülatörü [Dene]

Özel uzay şirketi SpaceX, geliştirme aşamasında olan Crew Dragon ile ISS’e astronot taşımak istiyor. Şimdi ise bu araç özelinde bir simülatör karşımızda.

SpaceX, biliyorsunuz şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmedi. Elon Musk bunu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki Rusya bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyor. Daha önce de aktardığımız üzere ABD şu an astronotlarının ISS’e çıkarılması için Rusya’ya tam 80 milyon dolar ödeme yapıyor. İşte bu durumu değiştirecek SpaceX, bu 2020 bitmeden gerçek olacağı düşünülen ilk insanlı görev öncesinde bir simülatör yayımladı. Direkt olarak burada ulaşabileceğiniz tarayıcı tabanlı ücretsiz simülatör, Falcon 9 roket ile uzaya çıkarılan Crew Dragon uzay aracının ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kenetlenme sürecini size bırakıyor. Akıllı telefonlar üzerinden de kontrol edilebilen simülatör, gerçekten güzel hazırlanmış ve kenetlenme sürecin nasıl işlediğini ve sürecin zorluğunu açık şekilde gözler önüne seriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, SpaceX Crew Dragon ile geleceğe yönelik başka ticari adımlar da atıyor

Firma sık sık gündeme geldiği üzere uzay turizmi konusunda da bir adım atmak istiyor. İşte bu adım özel uzay şirketi Axiom ile yapılan ortaklığa göre 2021’in ikinci yarısında atılacak gibi görünüyor. Axiom çalışanları ve üç adet aşırı zengin turisti Crew Dragon uzay aracı ile ISS’e çıkaracak denilen SpaceX, yeni dönemin beklenende daha yakın olduğunu gözler önüne seriyor. Firma bir zamanlar yapılamaz denilenleri ciddi ciddi gerçeğe dönüştürmek istiyor. SpaceX’in ana hedefleri arasında ise Mars yer alıyor.

İlgili Video