reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Crew Dragon

SpaceX Crew Dragon’un ISS’e kenetlemesini canlı izleyin [Video]

 - Güncelleme: 31 Mayıs 2020 13:32

SpaceX, kısa süre önce insanlı görevin ilk aşamasını sorunsuz olarak geçmeyi başardı. Şimdi sıra ikinci aşamada yer alıyor. O da ISS’e kenetlenme.

Özel uzay şirketi SpaceX, dün akşam Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay aracı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘i sorunsuz olarak Dünya dışına çıkarmayı başardı. Bu başarı ile dünya dışına insan götüren tarihteki ilk özel uzay şirketi olan firma, bu görevde kullanılan Falcon 9 roketi de otonom deniz istasyonu üzerine dikey olarak geri döndürmeyi başardı. Ancak bunlar yukarıda da dediğimiz gibi sürecin ilk kısmını oluşturuyor. Şimdi sıra ikinci aşamaya geldi. Yörüngede tur atan ve yavaş yavaş ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘na yaklaşan Crew Dragon, Türkiye saati ile 17:30 sularında ISS’e kenetleme sürecine başlıyor. Bu kenetlenme süreci manuel olarak Bob Behnken ya da Doug Hurley tarafından yapılmayacak. Burada uzay aracında yer alan sensörler ve kameralar kullanılarak otonom kenetlenme süreci kullanılacak. Bu konuda SpaceX’in bir geçmiş tecrübesi bulunuyor. Hatırlarsınız Crew Dragon geçtiğimiz yıl yapılan denemede insansız olarak ISS’e kenetlenmişti. Esas önemli olan insanlı denemeyi ise sayfadaki videolar üzerinden zamanı geldiğinde canlı olarak takip edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX Crew Dragon aracını ISS’e kenetlemeyi manuel olarak deneyebilirsiniz

Firmanın geçtiğimiz hafta yayımladığı direkt olarak burada ulaşabileceğiniz tarayıcı tabanlı ücretsiz simülatör, Falcon 9 roket ile uzaya çıkarılan Crew Dragon uzay aracının ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kenetlenme sürecini size bırakıyordu. Bilgisayar yanında akıllı telefonlar ya da tabletler üzerinden de kontrol edilebilen simülatör, gerçekten güzel hazırlanmış ve kenetlenme sürecin nasıl işlediğini ve sürecin zorluğunu açık şekilde gözler önüne seriyor.

İlgili Video