reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Crew Dragon

SpaceX, insanlı Crew Dragon göreviyle bir ilke imza attı [Video]

SpaceX, üzerinde NASA desteğiyle yıllardır çalıştığı ilk başarılı insanlı görev sonrasında bir kez daha uzaya insan çıkardı. İşte detaylar;

SpaceX hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya dışı yolculuk konusunda Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırmayı başarmıştı. ABD daha önce astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu yani ISS’e çıkarılması için Rusya’ya 80 milyon dolar kadar ödeme yapıyor ve bu süreç 2011 yılından beri bu şekilde sürüyordu. Bu durum Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay aracı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘in sorunsuz olarak Dünya dışına çıkarılması ile tarih olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte bu tamamen başarılı “test” olarak geçen görevden sonra SpaceX, bir kez daha uzaya, daha spesifik olursak da ISS’e astronot çıkardı. Crew-1 adı verilen görev kapsamında Florida’da yer alan Cape Canaveral üssünden kalkan Falcon 9 roket modeli, önündeki Crew Dragon kapsülde astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi‘yi taşıyordu. Firma Crew-1 görevinde ilk defa “ticari bir görevde” uzay dışına astronot yani insan çıkarmış oldu. Falcon 9 ile yola çıkan Crew Dragon’un ISS’e varması ise biraz zaman alacak.

SpaceX, gerçek anlamda geleceği kuruyor

Dünyanın uzaya insan götüren ilk özel şirketi olan SpaceX, biliyorsunuz şu sıralar Falcon 9’ların yerini alacak çok ama çok güçlü yeni nesil Starship roket üzerinde de çalışıyor. Bu roket firmanın Mars hedefi için büyük bir önem arz ediyor. Şirket Mars’a insan götürmek ve hatta orada bir yerleşke kurmak istiyor. Bu Elon Musk’ın en büyük hayalleri arasında yer alıyor.