reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

SpaceX Crew Dragon

SpaceX, uzaya sivil taşıyacağı ilk insanlı görevi duyurdu

SpaceX, üzerinde NASA desteğiyle gerçekleştirdiği ilk başarılı insanlı görev sonrasında uzaya sivil taşıyacağı ilk insanlı görevi de duyurdu.

Advertisement

SpaceX hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya dışı yolculuk konusunda Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırmayı başarmıştı. ABD daha önce astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu yani ISS’e çıkarılması için Rusya’ya 80 milyon dolar kadar ödeme yapıyor ve bu süreç 2011 yılından beri bu şekilde sürüyordu. Bu durum Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay aracı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘in sorunsuz olarak Dünya dışına çıkarılması ile tarih olmuştu. Firma daha sonra da Crew-1 adı verilen görev kapsamında Florida’da yer alan Cape Canaveral üssünden kalkan Falcon 9 ile astronotlar Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker ve Soichi Noguchi‘yi uzaya çıkardı. Şimdi ise sıra uzaya sivil taşınacak ilk insanlı göreve geldi.

SpaceX, gerçek anlamda geleceği kuruyor

Uzaya insan götüren ilk özel şirketi olan SpaceX, bunu artık sadece astronot değil sivil tarafta da yapmak istiyor ve bu konuda toplam dört kişili kalkış 2021’in sonunda yapılacak bilgisi veriliyor. Elbette Falcon 9 önüne konumlandırılacak Crew Dragon kullanılarak yapılacak kalkış, aktarıldığı kadarıyla Kennedy Uzay Merkezi’nde başlayacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hayır odaklı (St. Jude Children’s Research Hospital’a para toplanacak) yapılacak bu kalkışta yer alacak isimlerden birisi Jared Isaacman olacak. Diğer üç isim ise daha sonra seçilecek ve özel SpaceX eğitiminden geçecek. Uzay yavaş yavaş ticari hale geliyor ve göreve “Inspiration4” adı veriliyor.

İlginizi Çekebilir

Zorlu şartlara özel elektrikli motosiklet ve yapabildikleri