reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX NASA

SpaceX başardı; firma ilk kez uzaya insan çıkardı! [Video]

 - Güncelleme: 30 Mayıs 2020 22:38

SpaceX, üzerinde NASA desteğiyle yıllardır çalıştığı tarihi insanlı görevin ilk aşamasını sonunda sorunsuz olarak geçmeyi başardı.

SpaceX, bir kez daha üzerinden geçmek gerekirse yıllardır uzaya kargo / uydu taşıyor ancak firma şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmedi. Yani firmanın roketleriyle Dünya atmosferi dışına hiçbir insan taşınmadı. Hep söylediğimiz gibi şirketin CEO’su Elon Musk uzun zamandır bu durumu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin dünya dışı yolculuk konusunda Rusya’ya olan bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyordu. Çünkü ABD, astronotlarının Uluslararası Uzay İstasyonu yani ISS’e çıkarılması için Rusya’ya 80 milyon dolar kadar ödeme yapıyor ve bu durum 2011 yılından beri bu şekilde sürüyordu. İşte bu durum, geçtiğimiz günlerde hava durumu nedeniyle ertelenen görevin tekrarında elde edilen tarihi bir başarıyla değişti. Ticari uzay yarışına bakış açısını değiştiren firma SpaceX, dakikalar önce Falcon 9 roket önüne konumlandırılan Crew Dragon uzay aracı ile NASA astronotları Bob Behnken ve Doug Hurley‘i sorunsuz olarak Dünya dışına çıkarmayı başardı. SpaceX, Dünya dışına insan götüren tarihteki ilk özel uzay şirketi oldu.

Astronotlar daha önce de yapıldığı üzere rokete kadar SpaceX gibi bir başka Elon Musk firması Tesla’nın Model X elektrikli otomobili ile taşındı. Kennedy Space Center içerisindeki Launch Complex 39A’dan kalkan Falcon 9 ile yola çıkan Crew Dragon, geçtiğimiz yıl yapılan denemede insansız olarak ISS’e kenetlenmişti. Yarın eğer bir sorun olmazsa bünyesindeki iki astronot ile ISS’e varacak ve kenetlenecek uzay aracı, tam anlamıyla yeni bir dönemi başlatıyor ve ikinci kısmı da sorunsuz olarak gerçekleştirecek izlenimi oluşturuyor. Crew Dragon içerisinde astronotlar SpaceX’in yukarıda gördüğünüz özel tasarladığı kıyafetleri giyiyor. Uzay aracının içi ise Rusların yıllar önce ürettiği araçlara oranla çok ama çok daha ferah ve dokunmatik ekranlar ile modern görünüyor. Kalkışta kullanılan Falcon 9 roket otonom deniz istasyonu da üzerine dikey olarak geri döndü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, geçtiğimiz haftalarda takibe başlanan ikinci kenetlenme aşaması için bir simülatör yayımlamıştı

Direkt olarak burada ulaşabileceğiniz tarayıcı tabanlı ücretsiz simülatör, Falcon 9 roket ile uzaya çıkarılan Crew Dragon uzay aracının ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kenetlenme sürecini size bırakıyor. Akıllı telefonlar üzerinden de kontrol edilebilen simülatör, gerçekten güzel hazırlanmış ve kenetlenme sürecin nasıl işlediğini ve sürecin zorluğunu açık şekilde gözler önüne seriyor.

İLGİLİ HABERLER