reklamı kapat

POPÜLER

2021 Nissan Qashqai

Sıra ona geldi; Nissan, yeni gelecek planlarını açıkladı

Japon üretici Nissan, 2023 mali yılı sonuna kadar sürdürülebilir büyüme, finansal kararlılık ve kârlılığı hedeflediği dört yıllık planını açıkladı.

Advertisement

Bu dört yıllık plan kapsamında Nissan, kararlı adımlarla işini dönüştürmek üzere kârlı olmayan operasyonlarını ve ihtiyaç fazlası tesislerini gözden geçirecek ve yapısal reformlar gerçekleştirilecek. Şirket ayrıca, üretim kapasitesini, global ürün gamını ve harcamalarını da düzenleyerek sabit giderleri azaltacak. Disiplinli yönetim ile şirket, somut iyileşme ve sürdürülebilir büyüme sağlayacak iş alanlarına öncelik vererek bu alanlara yatırım yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nissan, bu planı uygulamaya koyarak 2023 mali yılı sonuna kadar %5’lik operasyonel kâr payı ve %6’lık sürdürülebilir global pazar payı elde etmeyi hedefliyor. Bu paya, şirketin Çin’de gerçekleştirdiği %50 öz kaynak ortaklığının da katkısı olacak. Nissan CEO’su Makoto Uchida, “Değişim planımız, aşırı satış büyümesinden ziyade, dengeli büyümeyi güvence altına almayı hedeflemektedir. Şimdi, en yetkin olduğumuz konulara konsantre olarak işimizin kalitesini geliştirecek; finansal disiplin ve birim başı net gelire odaklanarak kârlılık elde edeceğiz. Bu aynı zamanda, yeni bir dönem için “Nissan Değerleri” (Nissan-ness) olarak tanımladığımız kültürü hayata geçirmek ile örtüşmektedir.” dedi.

Nissan cephesine ait gelecek planlarından öne çıkan başlıklar

 1. Standart vardiya operasyonu varsayımı üzerinden, Nissan’ın üretim kapasitesini yıllık %20 yeniden ölçeklendirerek 5,4 milyon adet seviyesine getirmek.
 2. Fabrika kullanım oranını %80 üzerine çıkararak operasyonları daha kârlı kılmak.
 3. Global ürün yelpazesini %20 oranında rasyonalize ederek, 69’dan 55 modelin altına inmek.
 4. Sabit maliyetleri yaklaşık 300 milyar yen azaltmak.
 5. Batı Avrupa’daki Barselona fabrikasını kapatma planı.
 6. Kuzey Amerika üretimini temel modeller etrafında birleştirmek.
 7. Endonezya’daki üretim tesisini kapatarak, ASEAN’da tek üretim üssü olarak Tayland tesisine odaklanmak.
 8. Nissan’ın temel operasyonlarını Japonya, Çin ve Kuzey Amerika pazarlarına odaklamak.
 9. Nissan’ın Güney Amerika, ASEAN ve Avrupa bölgelerindeki aktivitelerini uygun operasyonel seviyede tutmak için Alliance ortaklarının varlıklarından faydalanmak.
 10. Güney Kore ve Rusya’daki Datsun faaliyet alanlarından ve ASEAN’daki bazı pazarlardan çıkmak.
 11. Geliştirilmiş C ve D segmentindeki araçlar, elektrikli araçlar, spor otomobiller dahil olmak üzere, global temel model segmentlerine odaklanmak.
 12. Önümüzdeki 18 ayda 12 model lansmanı yapmak.
 13. 2023 yılı sonuna kadar yıllık 1 milyondan fazla elektrikli araç satışı beklentisi ile, EV (Elektrikli araçlar) ve elektrik motorlu araçlarda, e-POWER dahil olmak üzere, bilinirliğimizi arttırmak.

İlginizi çekebilir

Devrimsel özellikleriyle yeni 2008 ile tanışın