reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk SpaceX Crew Dragon ISS

Elon Musk, SpaceX’in insanlı ilk görevi için zamanı açıkladı

SpaceX CEO’su Elon Musk, geliştirme aşamasında olan Crew Dragon ile ISS’e ne zaman astronot taşınmaya başlanacağını açıkladı.

Advertisement

SpaceX, daha önce de birçok kez söylediğimiz üzere şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmedi. Elon Musk bunu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin uzaya astronot taşıma konudaki Rusya bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyor. Bildiğiniz üzere ABD şu an astronotlarının ISS’e çıkarılması için Rusya’ya çok büyük bir miktar para ödemesi yapıyor. İşte bu durumu ortadan kaldıracak SpaceX, Elon Musk tarafından yapılan resmi açıklamaya göre ISS’e doğru ilk insanlı yani astronotlu görevi bir aksilik olmazsa Nisan – Haziran ayları arasında gerçekleştiriyor. Yani 2020’nin ikinci çeyreğinde uzun süredir beklenen bu çok önemli adımı atacak firma, bunun için Crew Dragon testlerine de hız kesmeden devam ediyor. En son kalkış kaçış sistemini başarılı şekilde deneyen firma, NASA ile ortak çalışarak Crew Dragon‘ı hiç olmadığı kadar güvenli hale getirmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, SpaceX ve Crew Dragon için bir video da paylaşmıştı

Bu aşağıda izleyebileceğiniz animasyon videoda sürecin nasıl olacağı açık şekilde gözler önüne serilmişti. Firmanın özel uzay kıyafetini giyen astronotları, Falcon 9 roketin önüne konumlandırılan Crew Dragon aracılığıyla uzaya çıkaracak firma, ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu‘na kenetlenecek araç aracılığıyla astronotlar yanında kargo taşıması da yapabilecek. Belirli süre bağlı kaldığı istasyondan aldığı kargoları ve astronotları Dünya’ya geri indirebilecek ve paraşüt aracılığıyla güvenli bir iniş gerçekleştirebilecek araç, uzayı çok daha ucuz ve erişilebilir hale getirecek.

İlgili Video