reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk SpaceX NASA Crew Dragon

Elon Musk, SpaceX Crew Dragon ile tarih yazmaya çok yakın

Elon Musk özel uzay şirketi SpaceX ve geliştirme aşamasında olan Crew Dragon ile bir ilke imza atmaya çok yakında gibi görünüyor.

SpaceX, biliyorsunuz şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmedi. Elon Musk bunu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki Rusya bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyor. ABD şu an astronotlarının ISS’e çıkarılması için Rusya’ya tam 80 milyon dolar ödeme yapıyor. İşte bu durum yakın zaman içerisinde değişebilir. Eğer her şey yolunda giderse SpaceX 2020 başında Crew Dragon uzay aracı ile ISS’e astronot çıkarmaya başlıyor. Elon Musk yanında bir açıklama  yapan NASA yetkilisi Jim Bridenstine, bu konuda yeşil ışığı yakıyor. Ancak buna rağmen sürecin kesin olarak 2020 başında gerçekleşeceği net değil. Bunu diyoruz çünkü halen yapılması gereken güvenlik konusunda çok ciddi testlerin olduğu aktarılıyor. Sonuçta bu araç içerisinde insanlar olacak ve bu açıdan süreç kesinlikle riske atılmıyor. Hatırlarsınız geçtiğimiz dönemde Crew Dragon aracı yapılan bir denemede patlamış ve paramparça hale gelmişti. O zaman bu patlamaya bir vanadan olan sızıntı nedeniyle sıvı oksitleyici (Azot tetroksit) yüksek basınçlı helyum tüpler girmiş ve burada başlayan zincirleme reaksiyon sonucunda titanyumla tepkimeye giren sıvı patlamaya neden olmuş açıklaması yapılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elon Musk, SpaceX Crew Dragon ile geleceğe yönelik adımlar atıyor

Şirket bir yandan da videosunu aşağıda izleyebileceğiniz Starship üzerinde çalışma gösteriyor. Firma bu uzay aracı / roket modeliyle insanoğlunu Ay ve Mars’a götürmeyi planlıyor. Hatta burada Mars’ın ötesine dahi geçilebileceği aktarılıyor.

İlgili Video