reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Crew Dragon

SpaceX’in uzaya insan götürecek aracı patladı! [Video]

Elon Musk uzaya sadece uydu ya da kargo değil insan da çıkarmak istiyor. İşte bunu sağlayacak araç Crew Dragon, son denemede kötü bir sorun yaşadı.

SpaceX, biliyorsunuz şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmedi. Ancak Elon Musk bunu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki Rusya bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyor. Bu konuda Boeing’le de rekabet eden firma, şu an NASA’nın da desteğiyle Crew Dragon uzay aracının testlerini yapıyor. Ancak kısa süre önce gerçekleştirilen test pek de istenildiği gibi gitmemiş gibi görünüyor. Çünkü son denemede meydana gelen bir sorun nedeniyle bir Crew Dragon aracı patlamış ve paramparça hale gelmiş durumda. Yukarıdaki videoda da görebileceğiniz patlama anı (Videonun doğruluğu konusunda bazı soru işaretleri var) gerçekten oldukça şiddetli gerçekleşmiş. Konu hakkında bir açıklama yapan SpaceX, yaşananları doğruluyor ancak sorunun nedenini bilmediklerini belirtiyor. Bu konuda NASA ile birlikte incelemelerin devam ettiği söyleniyor. Geçtiğimiz ay Falcon 9 roket ile gerçekleştirilen bir kalkışla ISS’e gönderilen astronot aracı, bu testi sorunsuz olarak geçmeyi başarmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, Crew Dragon ile uzay yolculuğunu konforlu hale getiriyor

Bu ilk denemeden çok önemli veriler elde ettiklerini belirten firma, geleceğe yönelik sağlam adımlar atıyor. Falcon 9 roketler gibi yeniden kullanılabilir yapıda tasarlanan araç, ISS’ten geri dönme yeteneğine de sahip.