reklamı kapat

POPÜLER

SpaceX Elon Musk Crew Dragon

SpaceX, uzaya insan taşıyacak Crew Dragon’un patlama nedenini açıkladı

Elon Musk’ın özel uzay şirketi SpaceX, geçtiğimiz aylarda Crew Dragon ile yapılan denemelerde hiç istenmeyen bir patlama ile karşı karşıya kalmıştı. Bunun nedeni ortaya çıktı.

SpaceX, şimdiye kadar hiç insanlı bir uzay görevi gerçekleştirmedi. Elon Musk bunu değiştirmek ve Amerika Birleşik Devletleri’nin bu konudaki Rusya bağımlılığını ortadan kaldırmak istiyor. Bu konuda Boeing’le de rekabet eden firma, süreci Crew Dragon uzay aracı ile gerçeğe dönüştürmek istiyor. Ancak bu araç yukarıda da dediğimiz gibi geçtiğimiz aylarda yapılan bir denemede patlamış ve paramparça hale gelmişti. Firma işte bu patlamanın nedenini kısa süre açıkladı. Söylendiği kadarıyla patlamaya bir sızıntı neden olmuş. Bir vanadan olan bu sızıntı nedeniyle sıvı oksitleyici (Azot tetroksit) yüksek basınçlı helyum tüpler girmiş ve burada başlayan zincirleme reaksiyon sonucunda titanyumuyla tepkimeye giren sıvı patlamaya neden olmuş. Firma buradan gerekli derslerin çıkarıldığını ve gelecek sürümlerde kesinlikle sızdırma yapmayacak vanaların kullanılacağını belirtiyor. Bu tarz olumsuz durumların denemelerde ortaya çıkması çok güzel görünüyor çünkü dediğimiz gibi SpaceX Crew Dragon ile insan taşımanın planlarını yapıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SpaceX, Crew Dragon ile geleceğe yönelik adımlar atıyor

Falcon 9 roketler gibi yeniden kullanılabilir yapıda tasarlanan Crew Dragon‘un, ISS’ten geri dönme yeteneğine de sahip olduğu biliniyor. İçerisi hali hazırda kullanılan Soyuz kapsüllere oranla çok daha modern, ferah ve gelişmiş olan Dragon kapsülü, gelecekte uzaya turist taşımak için de kullanılacak.