reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon

Game of Thrones yazarından dizi yaratıcılarına keskin eleştiri

Game of Thrones yazarı George R.R. Martin, kitapla ilgili açıklamalar yaparken dizinin yaratıcılarını da üstü kapalı bir şekilde eleştirdi.

Game of Thrones 8. sezon dizinin kendi tarihinde en beğenilmeyen sezona imza atarken, final bölümü ise pek çok izleyici tarafından “dizi tarihinin en kötü finali” olarak damgalanmış durumda. George R.R. Martin‘in EW‘a verdiği röportaj ise odağına aslında kitapları alsa da, Martin’in laf altından bu sezondaki bazı tercihleri eleştirdiğini görüyoruz. Önce Martin’in sözlerini aktaralım; sonra da bunun aslında neden dizinin yaratıcılarına yapılmış keskin bir eleştiri olduğunu açıklayalım.

Martin, internetteki yorumların kitabın gidişatını etkileme ihtimaline dair soruya şu cevabı veriyor: “İnternetin varlığı tüm bu olayları geçmişte etkilemediği kadar etkiliyor. Jon Snow’un gerçek anne babasını örnek olarak verebiliriz. Kitapta Jon’un gerçek ailesiyle ilgili daha ilk zamanlardan dahi küçük ipuçları var ve okuyucuların yüzde 1’i bunu tahmin edebiliyor. İnternetten önce bu oran çok normaldi. 100 okuyucudan 99’u için Jon’un ailesinin açıklanması büyük bir şaşkınlık yaratırdı. Ama şimdi, internet çağında bir kişi bu gizemi çözüyor ve diğer 99 kişiye anlatıyor. Bir anda sürpriz elementi elinizde patlıyor. Daha sonra onu değiştirmek için içinizde bir duygu beliriyor. ‘Aman tanrım elime yüzüme bulaştırdım, şimdi başka bir şeyle karşılarına çıkmam lazım’ diye düşünüyorsunuz. Ama bu yanlış. Çünkü o hikayenin dönüşümünü çok önce planladınız ve birileri bunu çözdü ya da beğenmedi diye birden gidişatı değiştirmeye kalkarsanız tüm yapıyı yıkarsınız.

Uzun lafın kısası, hayır. Hayran sitelerini okumuyorum. Kitabı tam olarak kendi planladığım şekilde yazmaya devam ediyorum. Çıktığı zaman ister beğenirler ister beğenmezler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones dizi yaratıcılarının ani değişimleri

Bu cevabı okuduğunuzda sanki aslında olay, dizi finaline hayranların tepkisinin kitapları etkileyip etkilemeyeceği üzerineymiş gibi geliyor. Ancak işin içine biraz geçmişten içerik katalım. O zaman işin rengi değişiyor çünkü.

Bunun için Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm kamera arkası görüntülerine gideceğiz. Hatırlarsanız 3. sezon finalinde Night King’i öldüren isim Arya olmuştu. Bu da kimseyi mutlu etmemişti. Çünkü 7 sezon boyunca sürdürülen Vadedilmiş Prens kehaneti ve Lightbringer öyküsü çöpe atılmıştı. Bunun yerine 3. sezonda Arya’nın aslında bir suikastçı olacağının ipucunu veren kehanete hikaye bağlanmıştı. Bu olayın detaylarını buradaki haberimizden okuyabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İşte kilit nokta burada kopuyor. Kamera arkası görüntülerinde dizi yaratıcılarından David Benioff, Arya’nın Night King’i öldürecek kişi olmasına 6. sezonda karar verildiğini açıklıyor. Vadedilmiş prens hikayesi ise çok daha eskiye dayanıyor. Yani 6. sezonda hikayenin gidişatını değiştirip, inşa edilen yapıyı bozmaya karar veriyorlar. Peki bu nasıl açıklanıyor dersiniz? Benioff, Jon Snow tercihinin çok “bariz” olacağını ve bekleneni vermek yerine izleyicileri şaşırtmak istediklerini açıklıyor.

George R.R. Martin de açıklamasında tam olarak bunu eleştiriyor. Game of Thrones evreninde kurulmuş o örgü, “şaşırtma hissi” ile yerle bir ediliyor. Bu üstelik 8. sezonda sadece bu olayla gerçekleşmiyor. Yine “sinematik bir deneyim” için Cersei’nin kehaneti de çöpe atılan detaylar arasında yer alıyor. Dizi yazarları da 8. sezonda tam olarak bu sebeple çuvallıyor.

İlginizi çekebilir

HBO’nun Game of Thrones’a özel yeni mobil oyunu