reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones yazarından hayranları kızdıracak açıklama

Game of Thrones yazarından hayranları kızdıracak açıklama

Game of Thrones 8. sezon ile televizyonda bir finale kavuştu ancak hayranlar hala “gerçek” final için George R.R. Martin’in kitabı bitirmesini bekliyor. Martin ise yeni açıklamasıyla kızdıracak.

Game of Thrones hayli uzun soluklu kitap serinin finaline ulaşmamışken, 8 sezonluk dizi macerasını tamamladı. Tamamladı tamamlamasına ama hayranlar hiç mutlu olmadı. Son sezon özellikle aceleye getirilen karakter gelişimi, giderek azalan diyaloglar, mantık sınırlarını zorlayan sahneler ve son birkaç sezonda karar verilmiş değişikliklerle hayranlar memnun ayrılmadı diziden. Hal böyle olunca, finaldeki sonuç aynı olsa da, hayranlar kitabın hikayeyi bitirmesini ve arada atlanan pek çok olayın kitapta detaylarıyla sonuçlanmasını istiyor. George R.R. Martin her ne kadar altıncı ve yedinci kitabı çıkaracağını söylese de yazar üzerindeki baskı iyiden iyiye kalkmış görünüyor.

Game of Thrones dizisi bitince baskı azaldı

George R.R. Martin EW‘a verdiği röportajda şu sözleri dile getiriyor: “Yıllardır inanılmaz bir baskı hissediyordum. En fenası da birkaç yıl önce dizinin önüne geçmeye çalıştığım zamanlardaydı. Bir noktada dizi nisan ayında yayınlanacaktı ve editörüm aralık gibi kitabı bitirirsem baskı için acele edebileceklerini söylüyordu. O sonbaharda hayatımda hissettiğim en büyük baskıyı hissettim üzerimde. Bir noktadan sonra aralık gibi kitabı bitiremeyeceğim belli oldu. O zamandan beri üzerimde baskı var ama o dönemki kadar yoğun değil. Artık bir yarış kalmadı. Dizi bitti. Kitabımı yazıyorum. Bittiğinde, zaten yayınlayacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Martin bir açıdan haklı. Kitabı aceleye getirmek istememesi, daha sağlam bir örgü kurmak istemesi hayranların da yararına olan bir durum. Ancak Martin’in de anlamadığı asıl sorun, yazarın o süre zarfında başka kitaplar çıkarmış, başka projeler yapmış, sayısız etkinlikte sunuculuk üstlenmiş olması. Kitaba yoğunlaşmanın yanı sıra aynı anda 10 farklı işle de uğraşan yazar, okuyucuların gözünde “yeterli önemi vermiyomuş” izlenimi oluşturuyor. Sürekli ertelenen altıncı kitabın sonrasında yedinci kitaba yazarın ömrünün yetip yetmeyeceği de bambaşka bir sorun…

İlginizi çekebilir

HBO’nun Game of Thrones’a özel yeni mobil oyunu