reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon sonrası George R.R. Martin açıklaması

George R.R. Martin, Game of Thrones 6. kitap için tarihi verdi: “Bitiremezsem tutuklayın”

Game of Thrones 8. sezon bölümleriyle hayranların büyük bir kısmını hayal kırıklığına uğrattı. Bu da George R.R. Martin üzerindeki baskıyı hiç olmadığı kadar artırıyor.

HBO, Game of Thrones 8. sezon ile izlenme açısından büyük başarı yakalasa da, artık finale imza atan bu sezon hayranların çoğunda hoşnutsuzluk yarattı. Hal böyle olunca George R.R. Martin de yeni kitabın baskısını ensesinde daha fazla hisseder hale geldi. Geçtiğimiz günlerde paylaştığı blog yazısında kitap için bir tarih veremeyeceğinden, çünkü daha önce bunu deneyip başarısız olduğundan bahsetmişti. Ancak görünen o ki bu kararı dramatik şekilde değişmiş. Air New Zealand dahi bir reklam yayınlayarak “Görünen o ki kitabı yazmaya pek vakit bulamıyorsunuz, sizi Yeni Zelanda’da ağırlayalım.” diyerek Martin’e biraz oturup kitabı bitirmesi gerektiği mesajını verdi. Bu mesajı karşılıksız bırakmayan Martin ise yeni kitap için bizimle bir tarih paylaştı.

Hala inancı olanlar için Game of Thrones 6. kitap tarihi

Martin blog yazısında kendisinin de katılacağı World Science Fiction Convention’a dek 6. kitabı bitiremezse, Yeni Zelanda’da kitabı bitirene dek “tutuklu hayatı” yaşamayı kabul ediyor. Söz konusu etkinlik 29 Temmuz – 2 Ağustos 2020 tarihlerinde gerçekleşecek. Martin de etkinliğe Hugo Awards sunucularından biri olarak katılacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Öte yandan bu George R.R. Martin tarafından verilmiş ilk tarih değil. Ejderhaların Dansı isimli 5. kitap bizimle 2011’de buluşmuştu. Bizimle 2011’de buluşan başka ne vardı peki? Game of Thrones 1. sezon. Aradan geçen 8 sezonda Martin 6. kitap olan The Winds of Winter‘ı bitiremedi. Arada bitireceğini işaret ettiği tarihler verdi ancak yetiştiremedi. Şimdi kalkıp yeniden tarih vermek, biraz komik duruyor. Okuyucuları sürekli beklentiye sokmak yerine daha az etkinlik, daha çok çalışma prensibiyle belki verimli bir iş ortaya çıkabilirdi diye düşünmeden edemiyoruz. Ancak yine o umut döngüsüne de düşüyoruz…

Üstelik iş Winds of Winter’da bitiyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. 8 yıldır çıkmayan 6. kitaptan sonra Martin’in 7. kitabı da yazması gerek. A Dream of Spring isimli yeni kitap ise serinin final kitabı. Yani gerçek sonu 6. kitapla da öğrenemeyeceğiz. 2020’de 6. kitabın çıkmasının ardından Martin’in 7. kitap için 10 yılı daha var mı, hiç emin değiliz.

İlginizi çekebilir

Game of Thrones 8. sezon 7. bölüm olarak yayınlanacak belgeselin fragmanı