reklamı kapat

POPÜLER

Opel Corsa-E

Tasarım devrimi elektrik gücüyle birleşti; karşınızda Opel Corsa-E

İçten yanmalı versiyonlar öncesinde yeni jenerasyonu temsil edecek olan Opel Corsa-E, teknik beklentileri sorunsuz bir şekilde karşılayabilecek.

2020 Skoda Superb ile birlikte bir süredir merakla tanıtımını beklediğimiz modellerden birisi de altıncı jenerasyon Opel Corsa idi. Bu süreçte prototip versiyonları üzerinden pek çok kez değerlendirmesini yaptığımız yeni modelin, beraberinde çok ciddi değişimleri getireceği bekleniyordu. PSA grubunun Opel’i satın almasıyla birlikte ilk olarak Corsa’nın AR-GE sürecine müdahale edip ve süreci başa sarması da bu güne kadarki önemli kilometre taşlarından birisi oldu. Yapılan o müdahalenin etkisi ise bugün Opel Corsa-E ile karşımızda duruyor. Yeni jenerasyonuyla birlikte tasarım konusunda oldukça keskin bir dönüşe giden tasarımcılar, bizi üst sınıfa göz kırpan hatlarla karşıladı. Yeni Corsa’nın doğrudan elektrikli versiyonuyla tanıtılmış olması da, gelecek planlamaları konusunda nelerin hazırlandığına çok net bir işaret. Teknik detaylara geçmeden evvel, benzinli ve dizel motor seçeneklerinin de önümüzdeki süreçte ürün gamına ekleneceğini belirtmeden geçmeyelim. Yani gelenekselciler için macera bir süre daha devam edecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Opel Corsa-E teknik özellikleri

Elektrikli Corsa her ne kadar kulağa kusursuz bir formül birlikteliğini getirse de, akıllarda ilk olarak teknik açıdan soru işaretleri yaratacak bir otomobil. Bunun sebebininse henüz kullanıcıların menzil ve şarj konususundaki çekinceleri olduğunu da pek çok kez dile getirmiştik. Kardeşi Peugeot 208‘in aynı versiyonunda olduğu gibi burada da gayet yeterli rakamların sunulduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Araçta konumlandırılan 50 kWh‘lık yüksek kapasiteli batarya tek seferde 330 kilometre menzil kat edilmesine olanak sağlıyor. Bu rakamın günlük kullanımın da ötesine geçtiğini söyleyebiliriz. Hızlı şarj desteğini atlamayan mühendisler bu sayede sadece 30 dakikalık şarj ile yüzde 80 doluluğa erişilebileceğinin altını çiziyor. Bu da pek çoğumuz için bir kahve molasına denk. Madalyonun performans yüzünün de sizi hayal kırıklığına uğramayacağına eminiz. Özellikle Game of Thrones’un son sezonunda yaşanan tatminkarsızlığı düşündüğümüzde, en azından burada aynı duyguyu yaşamayacağınızı garanti edebiliriz. Yer verilen motora baktığımızda 136 beygir güç ve 260 Nm tork değerleri karşımıza çıkıyor. Corsa-E bu kombinasyonla brilikte 0’dan 50’ye 2,8 saniyede çıkarken 0’dan 100’e erişmesi sadece 8,1 saniye sürüyor. Sonradan gelecek içten yanmalı motorların 1,2 litre benzin ve 1,5 litre düzel üzerine şekillenmesinin beklenildiğini de yeri gelmişken söyleyelim.

Donanımlardan öne çıkanlar

Karşımızda güç ünitesiyle bambaşka bir deneyim vadeden olmasının yanında yepyeni bir jenerasyon olduğunu da unutmamak gerekiyor. Hal böyle olunca işin biraz daha derinlerine indiğimizde bizi 4,06 metre uzunluğuna sahip otomobilin karşıladığını görüyoruz. Opel aynı zamanda kullanıcıların bir önceki jenerasyona göre 28 milimetre daha aşağıda konumlanan bir sürüş pozisyonuyla karşılıyor. Yeni Corsa ailesinin malzeme kalitesi konusunda iyileştirmeler yapıldığının vurgusu tanıtımda da yapıldı. Deri kaplamalarla birlikte bunu sağlayacak en önemli parçaların başında bizce multimedya ekran geliyor. Artık günümüz şartlarını karşılayacak yapıya sahip olacak Corsa’da 7 inçten başlayıp 10 inçe kadar yükselen geniş bir ekran yelpazesi sunuluyor. Donanım konusunda Opel’in üzerinde durduğu LED Matrix ışıklandırma grubunun sınıfında ilk kez yer verilen bir opsiyon olduğu işaret ediliyor. Normal, Eco ve Sport olmak üzere üç farklı sürüş moduyla gelecek olan Corsa-E’nin elektronik destek listesinde ise; trafik işaretleri algılama, adaptif hız sabitleyici, hız limiti algılayıcı, kör nokta uyarı sistemi ve park asistanı gibi sınıf atlatan donanımları görebiliyoruz. Kısa süre içerisinde sipariş alımlarına başlanılacağı açıklanan Corsa’nın ilk teslimatları bu yıl bitmeden yapılmaya başlanacak.

İlgili video

2019 Peugeot 208

İLGİLİ HABERLER