reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

İlk elektrik gücü geldi; karşınızda Opel Grandland X Plug-In Hybrid4

Vadettiği rakamsal verilerle kullanıcı dostu rozetini hakeden Opel Grandland X Plug-In Hybrid4, kısa vadeli planın ilk adımlarından birisi.

Otomobil ürecini arasında elektrik konusunu ağırdan alan isimlerden birisi daha, yenilikçi dünyaya dahil oldu. PSA satın almasının ardından ailenin ilk plug-in altyapısına sahip modeli olarak satışa sunulacak olan Opel Grandland X Plug-In Hybrid4, dört tekerlekten çekiş desteğiyle iddialı bir sürüş deneyimi vadediyor. Geçtiğimiz süreç içerisinde 508 ve 3008 gibi modellerini benzer şekilde hibrit olarak tanıtan Peugeot, Opel’in 2024 yılı itibarıyla tüm ürün gamına dahil etmeye hazırlandığı elektrik gücünde önemli bir destek olacak. Opel cephesinin amiral gemilerinden birisi olan Grandland X’in ardından Insignia’da benzer adımların atılmasını bekliyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Opel Grandland X Plug-In Hybrid4 cephesinden öne çıkanlar

Opel resmi kaynakları tarafından paylaşılan detaylar doğrultusunda, hibrit Grandland X’in akla gelen ilk özellikleri de karşımıza çıkıyor. Kaputun altında yatan içten yanmalı görevi bu noktada 1,6 litrelik turbo dört silindirli üniteye verilmiş durumda. Tek başına 200 beygir güç üreten bu motora yardım eden iki elektrik motorunun desteğiyle birlikte rakamlar 300 beygir güce ve 450 Nm torka kadar ulaşıyor. İşin performans kısmında ise 6,5 saniyelik 0-100 ve 220 km/s’lik maksimum sürat değerleri karşımıza çıkıyor.


Hiç fena sayılmayan bu değerlerin 8 ileri değerli otomatik şanzıman ve dört tekerlenten çekişli altyapıyla yere aktarıldığını görüyoruz. İşin menzil kısmı ise bizce şehir içi kullanım için yeterli sayılmayacak nitelikte. 13,2 kWh‘lık batarya paketiyle gelen model bu sayede saf elektrik gücüyle 50 kilometre yol kat edebiliyor. Kullanıcılar 7,4 kW kaynaklı şarj noktasından bu bataryayı 1 saat 50 dakikada tamamen dolu hale getirebilecek. Opel’in paylaştığı veriler arasında ortalama tüketim de oldukça iddialı. Güncel değerlendirme standartı olan WLTP’ye göre Grandland X Plug-In Hybrid4, 100 kilometrede sadece 2,2 litre yakıt tüketiyor. Fiyatları henüz açıklanmayan versiyonun kısa süre içerisinde Avrupa pazarındaki yerini alacak.

İlgili video

Opel Insignia GSi