reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm sonrası değişen Arya teorisi

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm, pek çok şeyi değiştirdi. Onlardan biri de hayranların bir süredir üzerine konuştuğu Arya teorisi.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


8. sezon finali için geri sayımı başlatmışken, hayranlar hala umutla ve coşkuyla, yılmadan ve bıkmadan teoriler üretmeye devam ediyor. Hem de karşılığında dizi tarafından hikaye sürekli parçalandığı halde. Kehanetler konusunda kesinlikle ne yaptıklarını bilmeyen David Benioff ve D.B. Weiss’ın ikinci kehaneti de yerle bir etmesinin ardından yine bir kehanetle yeni bir teori oluşturuluyor. İlk olarak dizide ağırlıklı şekilde işlenen “vadedilmiş prens” hikayesinin “şaşırtıcı olmayacağı” düşüncesiyle çöpe atıldığına şahit olduk. Daha sonra 5. bölümde Cersei’nin kehanetinin “romantik bir sahne” uğruna mahvedildiğini izledik. Şu noktada kaynak materyal olmadan gerçekten yan karakterler konusunda dizi yaratıcıları büyük kayıpta. Ve evet şu anki durumda Jaime Lannister ve Cersei Lannister da yan karakter olarak kalıyor. Çünkü bu bölümden sonra George R.R. Martin’in sadece Daenerys ve Jon’un ana sonunu senaristlere anlattığına inanıyoruz. Gelelim elde kalan son kehanete.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile hatırlanan kehanet

Melisandre 8. sezon 3. bölümde Arya’ya Night King’i öldürecek kişi olduğunu söylemiş ve bunu geçmişteki karşılaşmalarına bağlamıştı. Geçmişte 3. sezonda Arya ile karşılaşan Melisandre, aslında onun bir suikastçıya dönüşeceğinin sinyallerini veren bir kehanette bulunmuştu. Ancak Benioff ve Weiss’ın 8. sezon 3. bölüm kamera arkası görüntülerinde de açıkladıkları gibi, 6. sezonda Night King’i Arya’nın öldüreceğine karar verdikleri için o hikaye buraya bağlandı. Melisandre Arya’ya “kahverengi, yeşil ve mavi” gözlü kişileri öldüreceğini söylüyordu. Mavi gözlü olarak Night King işaret edildi, kahverengi gözlü Freyler de öldürüldü. Hayranlar yeşil gözün Cersei olduğunu düşünmüştü. Ancak oradan elimiz boş döndük. Cersei Jaime’nin kollarında başına yıkılan taşlarla öldü.

Yeşil gözlü kısmı biraz sıkıntılı. Örneğin Serçeparmak kitapta gri/yeşil gözlere sahip. Ama dizide karakteri canlandıran Aidan Gillen mavi gözlü. Bu durumda yeşil gözlü olabilecek bir diğer isim Daenerys‘den başkası değil. Kitapta ise Daenerys’in gözlerinin menekşe rengi olduğunu belirtelim. Emilia Clarke’ın yeşil gözleri ise burada bir kez daha dizi yaratıcılarının kurtuluş yolu, çıkış kapısı olabilir. Hikayeyi bir türlü bağlayamadıkları düşünülünce özellikle…

Daenerys Targaryen ise bu sezonun başından beri öleceğine inandığımız isimlerden biriydi. 6 bölüm gibi bir kısıtlama olması sebebiyle Deli Kraliçe’ye dönüşümü mantık sınırlarının dışında bir hızla gerçekleşti ve hikayenin derinliğini ne yazık ki taşıyamadı. Ancak bir noktada George R.R. Martin’in böyle bir hamleyi kitaplarında da yapmasını bekliyoruz açıkçası. Özellikle Martin’in kitaplarındaki ana karakterin zaten en başından beri Jon olduğunu düşünürsek…

Dany’i öldürmek isteyecek ise çok fazla insan bulunuyor. Bunlardan biri yaşadığı vicdan azabı ve hayal kırıklığı sebebiyle Tyrion. Varys’in “haklı olduğunu” düşündüğü kesin. Bir diğeri Jon olabilir diye düşünüyoruz. Savaş sırasında yaşadığı şok gözlerinden okunuyordu. Ve son olarak hayranların şu an teorilerini kurduğu Arya elbette. Beyaz ata binip şehirden uzaklaşan Arya, beklenmedik bir anda beklenmedik bir hamle yapabilir. Çok büyük beklentilere de girmeyin deriz. Kehanetlere karşı tutum ortada. Ancak bunun cevabını 19 Mayıs‘ta yayınlanacak olan 6. bölümde göreceğiz.

İlgili video

8. sezon 6. bölüm fragmanı