reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile kitaplara uzanan detay

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm, akıllarda bazı soru işaretleri yarattı. Onlardan biri ise aslında doğrudan kitaplara gönderme içeriyordu.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Yeni bir bölümü geride bırakırken, artık Game of Thrones’un televizyondaki hakimiyetini de sonlandırmak üzereyiz. Final sezonunda artık frenleri çalışmayan bir otomobil gibi bizi gerçek finale ulaştırmaya koşan sezon, kitap serisine pek de iyi davranmadı. Ancak bir iki güzel göndermesi de yok değildi. Onlardan birini bu bölümde izledik. Daenerys, Kral Toprakları’nda taş üstünde taş bırakmazken, hayatta kalan son ejderhası ve muhtemelen üçlü içindeki en akıllı olanı, Drogon ile esip gürledi. Bu sırada şehrin belli başlı noktalarında yeşil alevlerin yükseldiğini gördük. Bunlar aslında “Çılgın Ateş” olarak tanımladığımız maddeydi. Cersei 7. sezonda Yüce Sept’i ve içindekileri yakmak için bol bol kullanmış, hatta elinde daha fazlasının olup olmadığını merak ettirmişti. Ancak bu bölümdeki Çılgın Ateş şovunun Cersei ile uzaktan yakından alakası yoktu. Bu kez Çılgın Ateş, Deli Kral II. Aerys‘i hatırlatmak için görsel şov olarak konulmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile Deli Kraliçe ilanı

Dizi aslında 3. sezonda Deli Kral II. Aerys’in nasıl bu unvanı aldığından bahsediyor. II. Aerys’in insanları yakmaktan hoşlandığı, Çılgın Ateş’in tüm şehrin altına yerleştirildiği anlatılıyor. Red Keep’in altında dahi Çılgın Ateş konulduğu belirtiliyor. Peki bu neden oldu dersiniz?

Bildiğiniz gibi bu bölüm Bells ismiyle anılıyordu. Bu da her ne kadar dizideki kritik sahneye gönderme olsa da aynı zamanda akıllara Battle of Bells savaşını getiriyor. Battle of Bells, Robert Baratheon‘ın isyanındaki en önemli zaferlerden biri olarak anılıyor. Robert, bu savaştan sonra Demir Taht’taki iddiasını resmi olarak ortaya atıyor.

Battle of Bells savaşından sonra Aerys’i, Robert’ın savaşı kazanacağı korkusu sarıyor. Kral Toprakları’ndaki simyacıları toplayarak Çılgın Ateş planını hazırlığa sokuyor. Binlerce kavanoz Çılgın Ateş, Kral Toprakları’nda kritik noktalara yerleştiriliyor. Red Keep’in altı da dahil olmak üzere tüm şehre bu silah gömülüyor. Aerys eğer düşecekse, beraberinde şehri de götürmeye hazırlandığını belli ediyor.

Nitekim bu bölümde de Daenerys, tahttaki hak sahibinin Jon Snow olması üzerine şehri ele geçirmesi durumunda dahi şehri ona vermeyeceklerini düşünüyor. Tüm dostlarını kaybeden Daenerys, şehrin teslimiyetini kabul etmiyor ve tüm şehri yıkmaya karar veriyor. Daenerys şehri yakıp yıkarken yükselen Çılgın Ateş ise bizi hem 3. sezonda Jaime’nin anlattığı hikayeye hem de kitaplara götürüyor. Deli Kral’ın mirasını Daenerys Targaryen üstleniyor. Bu da görsel olarak yeşil alevlerle destekleniyor.

Böylelikle Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm, sezonun başından itibaren hızlandırdığı Deli Kraliçe hikayesinde de bir sona gelmiş bulunuyor. Şimdilerde Deli Kraliçe’yi öldürecek bir Kral Muhafızı olmadığı için bu işi ya Jon’un, ya Tyrion’ın ya da Arya’nın üstlenmesi bekleniyor. Dizinin 6. ve son bölümünün fragmanını haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video

6. bölüm fragmanı