reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile gerçekleşen kehanet

Dizi yaratıcıları kehanetleri gerçekleştirme konusunda kesinlikle başarısız. Ancak Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile bir kehanet gerçek oldu.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


8. sezon pek çok açıdan hayranların isyan ettiği bir sezon oldu. Önce dizi daha yayınlanmadan Yüzüklerin Efendisi: İki Kule’deki Miğfer Dibi savaşı ile kıyaslanan 3. bölümün fiyasko çıkması ilk darbeyi vurdu. Daha sonra da dizi yaratıcılarının kehanetleri hiçe sayması karakter örgüsünü zedeledi. Son olarak da 6 bölüm gibi sınırlı bir finale yüründüğü için hızlandırılmış karakter gelişimi bazı karakterler için inandırıcılığını yitirdi derken, ilginç bir final sezonunda artık dizinin bitmesini bekliyoruz. Ancak yiğidi öldürürken hakkını yemeyelim. Dizinin gerçekleştirdiği ve finale ulaştırdığı bir tane kehanet bulunuyor. Tabii burada bile bazı sıkıntılar bulunuyor. Ancak gelin hangi sahneden bahsettiğimizi hatırlatalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile 2. sezona gönderme

Beşinci bölümle beraber Daenerys tüm Kral Toprakları’nı yıkarak “Deli Kraliçe” unvanını üstlendi. Ancak aslında bunların olacağını 2. sezondan beri biliyoruz. Ölümsüzlerin Evi’ni ziyaret eden Daenerys bu sezon pek çok imge görmüştü. Onlardan birinde yıkılmış sarayda Demir Taht’ın önünde duruyordu. Etrafı bembeyaz bir kar kaplamıştı. Nitekim bu bölüm etrafı kar değil küller bembeyaz yaptı ve Red Keep yıkıldı. Muhtemelen Demir Taht’ın bulunduğu oda da Daenerys’in 2. sezonda imgesinde gördüğü gibi görünüyor.

Öte yandan kitaplarda böyle bir imge yok. Daenerys Targaryen, Ölümsüzlerin Evi’nde pek çok imge görüyor. Bunlara Red Wedding ve Jon’un doğumu da dahil. Ancak yıkıntılar içinteki Demir Taht onlardan biri değil. Tabii bununla beraber Daenerys’in üç ihanet göreceği de ilan edilmişti. Jon’un ihaneti de onlardan biri oldu diyebiliriz.

Dizi şu noktada çabalıyor mu bilemiyoruz ama en azından ilk kez kendi içinde doğru bir noktaya dönüş yaptığını söyleyebiliriz. 6. bölümle beraber Daenerys Targaryen’in sonunu getirecek olan esas aksiyonun ne olacağını hep beraber göreceğiz. 8. sezon 6. bölüm 19 Mayıs‘ta yayınlanacak. Final bölümüyle beraber dizi de izleyicilere veda edecek. İlk beş bölümle beraber hayranlardan çok tepki çeken dizinin finalde hayranları memnun edip edemeyeceği ise merak konusu. George R.R. Martin’in aradaki olayları anlatmasa dahi, ana finali dizi yaratıcılarına anlattığını belirtelim. Yani dizideki ana final muhtemelen kitaplarda da göreceğimiz final olacaktır. Bu yüzden 6. bölüm ayrı bir önem taşıyor. Diğer karakterlerin gerçek hikayesine ise ne yazık ki son iki kitap gelene kadar kavuşamayacağız. George R.R. Martin’den ise 6. kitapla ilgili haber hala çıkmadı. Belki de o da dizi finalini bekliyordur, kim bilir…

İlgili video

8. sezon 6. bölüm fragmanı