reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm kimlere veda etti?

3. bölümde göremediğimiz kayıpları Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile nihayet gördük. Peki günün sonunda kimler öldü, kimler hayatta?


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


3. bölümdeki ölmek bilmeyen düşmanlar karşısında durmaksızın savaşan karakterlerimizin büyük bir kısmı bölümden sağ çıkmayı başardığında asıl ölümlerin “insanlar arasındaki savaşa” saklandığı zaten anlaşılmıştı. Nitekim bu bölümde gerçek bir kıyım yaşadık. Kuzey’den Güney’e gelen pek çok önemli karakter bu bölümde diziye veda etti.

Ölümlerde açılışı Varys ile yaptık. Kraliçe’ye ihanetten yakılan Varys, Drogon’un ilk kurbanı oldu. Daha sonra Gri Solucan’ın Altın Mürettebat’ın lideri Harry Strickland‘ı öldürdüğünü gördük. Ancak Strickland’ın ölümünün izleyiciyi o kadar da etkilediğini düşünmüyoruz. Daha sonra, başlayan savaşta teknik olarak Cersei’nin rızası dışında teslim olan Kral Toprakları’nı yakıp yıkmaya karar veren Daenerys’le beraber asıl kayıplar da gelmeye başladı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon 5. bölüm ile Cersei’nin ölümü

Dizinin en önemli ölümlerinden biri elbette Cersei Lannister‘ınkiydi. Cersei kaybettiğini anladığı an, artık canının derdine düşerek kaçmak istiyor. Bu da bizi onun ölümüne götürüyor. Jaime Lannister‘ın bulduğu Cersei, Jaime ile beraber kaçış yolunun yıkılması sonucu taşlar altnda kalarak ölüyor.

Bu sırada elbette arada bir iki karaktere daha veda ediyoruz. Tazı ve Dağ karşılaşmasında Dağ, karşısında kardeşini görünce kişisel hisleri dönüştüğü “et yığını” bedenini ele geçiriyor. Onu durdurmaya çalışan Qyburn‘ü kağıt gibi bir kenara fırlatarak öldüren Dağ, Tazı ile dövüşmeye başlıyor. Tazı Dağ’ı birebir dövüşte alamayacağını anlayınca Dağ’ı da beraberinde götürecek şekilde kuleden alevlere atlıyor.

Euron Greyjoy, dizinin başında Daenerys’in ejderhasının saldırısından kurtulsa da, karada çok da anlam veremediğimiz bir dövüşe giriyor. Jaime Lannister’la dönüşen Euron, uzun zamandır beklediği bu dövüş sonucunda Jaime’yi çok ağır yaralıyor ve “zafer” kazandığını sanarak ölüyor. Jaime’nin açıkçası aldığı yaralarla o kadar ilerlemesi bile bize göre mucize.

Hayatta kalanlar

Düşman öldü ama artık yeni bir “düşman” var. Daenerys’in Kral Toprakları’nı ele geçirme şekli hayatta kalanları mutlu etmeyecektir. Daenerys cephesince Gri Solucan, Lekesizler, Drogon ve hayatta kalan Dothrakiler bulunuyor. Diğer tarafta Jon, Davos, Arya ve Tyrion hala yaşıyor. Tabii Kuzey’dekileri hesaba katmıyoruz bu savaşta yer almadıkları için.

Daenerys’i ise içeriden bir ihanet ancak öldürebilir gibi görünüyor. Tahtı kendi isteğiyle bırakacağına pek ihtimal vermiyoruz açıkçası. Bu durumda ya Jon, ya Tyrion ya da Arya ani bir saldırı gerçekleştirebilir. Sansa’nın “boşboğazlığını” Daenerys’in nasıl karşılayacağı da merak konusu tabii.

Altıncı bölümün fragmanı pek ipucu vermiyor. Ancak haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlgili video

8. sezon 6. bölüm fragmanı