reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

George R.R. Martin açıkladı: Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm finali kitapla aynı mı olacak?

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm finaliyle hayranları hiç olmadığı kadar sinirlendirmiş durumda. Peki bu gerçek final mi? George R.R. Martin cevaplıyor.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


2011’de hayatımıza giren Game of Thrones‘a 19 Mayıs’ta yayınlanan bölümle beraber veda ettik. Dizinin finali ise kitleler tarafından eleştirilmeye devam ediliyor. IMDb’de halihazırda 4,5 puan alan dizi 137 binin üzerinde kullanıcı tarafından oylanmış ve dizi tarihinin en kötü bölümü olarak belirlenmiş durumda. Hemen her karakter için mutlu sonla bir finale kavuşan dizinin, her karaktere bir son yazma çabası da eleştiriler arasında yer alıyor. Finalden sonra ise akıllarda tek bir soru var: George R.R. Martin’in kitapları da böyle mi bitecek?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

George R.R. Martin’in Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm yorumu

Bildiğiniz gibi Martin, dizi yaratıcılarına ana hatları anlattığını ancak detayları vermediğini geçmişte açıklamıştı. Şimdi ise paylaştığı blog yazısıyla kafaları iyice karıştırıyor. Martin’in yazısının diziyle ilgili kısımları şu şekilde:

Ve yazıyorum. Kış geliyor, bunu çok uzun zaman önce söylemiştim. THE WINDS OF WINTER çok gecikti, biliyorum, biliyorum. Ancak bitecek. Ne zaman olduğunu söyleyemem, bunu daha önce de denedim. Sonucunda hepinizin canı sıkıldı ben de kendi kendimi sabote ettim. Ama bitireceğim ve sonra A DREAM OF SPRING gelecek.

Nasıl bitecek? İnsanların bunu sorduğunu duyuyorum. Diziyle aynı sona mı sahip olacak? Farklı mı olacak?

Evet. Ve hayır. Ve evet. Ve hayır. Ve evet. Ve hayır. Ve evet.

Ben David ve Dan’e kıyasla çok faklı bir platformda çalışıyorum bunu unutmayın. Final sezonu için sadece 6 bölümleri vardı. Benim son iki kitabımın 3000 müsvedde doldurmasını bekliyorum. Daha fazla sahne, bölüm ve sayfa gerekirse de ekleyeceğim. Tabii kelebek etkisi de kendini gösterecek. Bazı karakterler dizide kendine hiç yer bulamadı, bazıları dizide öldü ancak kitapta hala yaşıyor. Yani hiç olmazsa insanlar Jeyne Poole’a, Lady Stoneheart’a, Penny ve domuzuna, Skahaz Shavepate’a, Arianne Martell’e, Darkstar’a, Victarion Greyjoy’a, Ser Garlan the Gallant’a, VI. Aegon’a ve büyük, küçük sayısız karaktere neler olduğunu öğrenecek. Ve evet, boynuzlu atlar da olacak… gibi…

Kitap mı dizi mi? Hangisi ‘gerçek’ final olacak? Bu çok saçma bir soru. Scarlett O’Hara’nın kaç çocuğu var?

Peki şuna ne dersiniz? Ben kitapları yazayım. Siz de okuyun. Daha sonra herkes kendi içinde buna karar verebilir ve internette tartışabilir.

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm, gidişat açışından şüphesiz kitaplardan tamamen farklı olacak. Dizide göremediğimiz önemli detaylar arasında kehanetler de yer alıyor çünkü. Ne başladıkları Azor Ahai hikayesini bitirebildiler ne Cersei kehanetini… Bunlar dikkat çekici olanlar üstelik. Dizinin şüphesiz kehanet konusunda ciddi sıkıntıları bulunuyor. Öte yandan temel olayların (Arya – Night King sahnesi hariç çünkü yapımcılar buna 6. sezonda karar verdiklerini söyledi) aynı olacağını düşünüyoruz. Yani örneğin Jon’un Daenerys’i öldürmesi gibi. Ancak bunu dizideki sebep zinciri yüzünden yapacağına emin değiliz. İşte o olaya sebebiyet veren detaylar kitapta değişebilir. Hatta olayın zamanı dahi değişebilir.

Kısacası George R.R. Martin diyor ki, kitabı okuduğunuzda gerçek sona kendiniz karar verirsiniz. Burada Martin’in bu açıklaması oldukça akıllıca. Hayranlar Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm sonrası finalden bu kadar nefret etmişken, 6 bölümde “acele ettirilmiş” bir final izlemişken; kitapları çıkarması durumunda çok daha temellere oturtulmuş karakter gelişimi ve olay zinciriyle, kitap, olamaz ama, birebir aynı olsa dahi izleyiciler kitabı tercih edecektir. Yeni kitabın çıkış tarihi ise elbette paylaşılmadı.

İlginizi çekebilir

8. sezon 7. bölüm olarak yayınlanacak belgeselin fragmanı