reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones

Game of Thrones dizi yaratıcıları kitapların sonunu açıkladı

Game of Thrones finali çok geride kalmış olabilir. Ancak dizinin Blu-ray çıkışıyla beraber yeni açıklamalar da su yüzüne çıkıyor. Onlardan biri kitapların finali.

Game of Thrones hayranları 8. sezonu pek çok tartışmanın ardından yavaş yavaş geride bırakmaya hazırlanırken 3 Aralık‘taki Blu-ray versiyonunun çıkışıyla beraber tartışmalar yeniden hararetlendi. Çünkü 8. sezon ve tüm sezonları birleştiren özel versiyonun çıkışı için yapılan tanıtımlarda yeni açıklamalar ve kamera arkası görüntüler ortaya çıktı. EW‘nun haberine göre bu içeriklerden biri doğrudan kitabın finalini hedef alıyor. Benioff ve Weiss’ın yaptığı açıklamalar arasında George R.R. Martin’in finali dile getiriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones kitapları da Bran’la bitecek

Ancak bu cevap esaslı Game of Thrones hayranlarını şaşırtmayacaktır sanıyoruz. Benioff ve Weiss, kitap serisinin finalinde de Bran’ın Demir Taht’a oturan kişi olacağını belirtiliyor. Ancak zaten biz de geçmişteki yazılarımızda sık sık dile getirdiğimiz gibi bu bilgiyi aslında final bölümü yayınlandığından beri biliyorduk. Çünkü George R.R. Martin kitapları yazmadığı süreler içinde verdiği röportajlarda sık sık dizi yaratıcılarına finalin nasıl olacağını açıkladığını kaydediyordu. Yani günün sonunda aslında kitaplarda da Bran’ın tahtı alacağı okuyucular için kesinlik taşıyordu. Burada işleri farklılaştıran gidiş yolu. Ki dizi yaratıcıları da en çok bu noktada eleştiri aldı.

Martin, dizi yaratıcılarına finalde ne olacağını söylemiş ancak ara olayları onlar için doldurmamıştı. Hal böyle olunca final sezonunda karakter gelişiminden yoksun, aceleci bir tavırla karşılaşmıştık. Geçmişte işlenen kehanetlerin yok sayılmasından tutun da karakterlerin yaşadığı akıl tutulmalarına kadar alınan saçma kararlar zinciri izleyicileri isyan ettiren asıl detaydı. Bran’ın tahtı alması değildi. George R.R. Martin 6. ve 7. kitabı bitirmeyi başarabilecek mi bilemiyoruz. Ancak bu iki kitapla beraber ciddi bir karakter gelişimi ve yan karakterlerin de hakkını almasını bekliyoruz. Tabi bu kitaplara asla kavuşamayabiliriz de. Öte yandan dizinin tepki çeken final sezonundan sonra elbette Martin’in kitapta değişiklik yapma ihtimali bulunuyor. Ancak yazar geçmişte yaptığı açıklamalarda okuyucuları şaşırtma adına daha önce verdiği kararlarda değişiklik yapmayacağını ve kendi finalini değiştirmeyeceğini kaydetmişti.

İlginizi çekebilir

Netflix’in yeni yerli dizisi Atiye’nin ilk fragmanı