reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon peter jackson

Yüzüklerin Efendisi yönetmeninin Game of Thrones eleştirisi

Yüzüklerin Efendisi yönetmeni Peter Jackson son olarak Mortal Engines ile bir kez daha vizyonda boy gösteriyor. Ancak yönetmenin Game of Thrones ile ilgili de açıklamaları bulunuyor.

Advertisement

Türkiye’de geçtiğimiz cuma günü vizyona giren; senaryosu ve yapımcılığını Peter Jackson‘ın üstlendiği Mortal Engies tanıtımlarıyla beraber Peter Jackson kitap adaptasyonlarıyla ilgili düşüncelerini paylaştı. Bildiğiniz gibi Mortal Engines, Philip Reeve imzalı dört kitaplık serinin ilk kitabından uyarlanıyor. SyFy Wire‘a röportaj veren Jackson, kitap uyarlamalarında yaşayabilecekleri sıkıntılardan bahsederken konu Game of Thrones dizisine geliyor. Peter Jackson bu noktada ortalığı karıştıracak açıklamasını yapıyor ve Game of Thrones’u uyarlamanın onun için kabus gibi bir durum olacağını söylüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Game of Thrones durumu benim için bir kabus”

Bilmeyenler için kısaca belirtelim. Game of Thrones esasen 7 kitap olması beklenen bir seri. Ancak kitabın yazarı George R.R. Martin şimdilik sadece ilk 5 kitabı bitirdiği için dizi tamamen seriden bağımsız bir örgüde ilerliyor. Her ne kadar kitap ve dizinin aynı sona ulaşacağı söylense de kitapların gerçekten bir sona ulaşıp ulaşmayacağı merak konusu.

Peter Jackson’ın konuyla ilgili açıklaması ise şu şekilde: “Bir film yapımcısı olarak benim için en korkunç şeylerden biri Game of Thrones durumuna düşmek. Kitapları adapte ederken yazarın hala nerede bitireceğini çözmeye çalışması ve senin sonun nerede olduğunu bilmeden yapımı çekmek zorunda kalman… Özgüvensiz bir noktadan bakıldığında bu beni gerçekten korkutuyor.

Jackson çok da haksız sayılmaz. Dizi ilk sezon haricinde kitaptan yavaş yavaş kopan sezonlarla karşımıza çıkmıştı. Ancak özellikle 7. sezonda artık kitabı okumamış olan izleyicilerin dahi bir şeylerin ters gittiğini anladığı yapılan yorumlardan belli oluyordu. Sekizinci sezonda da benzer bir “kopukluk” olacak mı merak konusu. Game of Thrones 8. sezon, 6 bölümde Nisan 2019‘da HBO’da yayınlanacak.

İlgili video

8. sezonun yayınlanan ilk fragmanı