reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones yazarından Yüzüklerin Efendisi yorumu

Game of Thrones yazarından Yüzüklerin Efendisi hayranlarını kızdıracak açıklama

Game of Thrones yazarı Yüzüklerin Efendisi serisiyle ilgili hayranları kızdıracak bazı açıklamalara imza attı. Yazar serinin sonunun biraz “geçiştirildiğini” ima ediyor.

Yüzüklerin Efendisi dizisinin çalışmaları devam ederken bir başka popüler eserin sahibi, Game of Thrones yazarı George R.R. Martin ilgi çekici bazı açıklamalara imza attı. Kitap serisiyle ilgili yorumlar yapan Martin, hikayede bazı boşlukların bırakıldığına inanıyor. “20. yüzyılın en iyi kitaplarından biri ancak bu onun mükemmel olduğunu düşündüğüm anlamına gelmiyor.” diyen yazar sıkıntlı bulduğu noktaları şöyle açıklıyor:

Bazı yaklaşımlarıyla ilgili Profesör Tolkien’le hep tartışmak istemiştim. Yapmak istediği şeyi mükemmel şekilde gerçekleştirdi ancak… Sona baktığımda Aragorn’un kral olduğunu ve yüz yıl boyunca bilgece hükmettiğini söylüyor. Böyle bir cümleyi yazmak çok kolay. Ancak ben onun vergi politikasının ne olduğunu merak ediyorum. Kıtlık diyarı vurduğunda ne yaptığını. Onca Ork’a ne olduğunu merak ediyorum. Ork’ların hepsi öldürülmedi, bazıları dağlara kaçtı. Aragorn’un politikası sistematik olarak Ork’ları öldürmek üzerine miydi? Şovalyeleri dağlara gönderip Ork’ları mı katlettirdi? Bebek Ork’ları bile mi? Yoksa Ork’ları topluma mı kazandırmaya çalıştılar?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones yazarı Yüzüklerin Efendisi yorumunu değiştirmiyor

Martin bu yorumu geçtiğimiz haftalarda aldığı Burke Medal konuşmasında gerçekleştiriyor. Ancak bu yorumu yeni değil. 2014’te verdiği bir başka röportajda da çok benzer cümlelerle Yüzüklerin Efendisi kitabının boşluklar içerdiğini dile getirmişti.

2014’ten beri fikrini savunan Martin, Game of Thrones kitaplarını ise hala bitiremedi. Altıncı ve yedinci kitap üzerindeki çalışmalarını sürdüren yazar belki de hikayesini “fazla” detaylandırdığı için bitiremiyor. Bu durumda bu açıklamanın ardından Game of Thrones’un finalinden sonra herkese ne olduğunu çağlar boyunca öğreneceğiz sanıyoruz ki. Diziyle aynı bitmesi durumunda örneğin Jon Snow Yabanıllardan biriyle evlendi mi? Sansa Kışyarı’ndaki kıtlıkla nasıl başa çıktı? Bran tüm diyarı nasıl yönetti? gibi sorular cevaplanacak sanıyoruz. Tabii kitaplar çıkarsa…

Martin’in Yüzüklerin Efendisi’yle ilgili yorumunu buradaki videodan dinleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Game of Thrones bütçeli Jason Momoa dizisi